لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

تکدیب خبر پيشروی ارتش ترکيه در داخل خاک عراق


تکدیب خبر پيشروی ارتش ترکيه در داخل خاک عراق
تکدیب خبر پيشروی ارتش ترکيه در داخل خاک عراق

ساعاتی پس از انتشار خبر مربوط به پیشروی ارتش ترکیه در داخل خاک عراق برای مقابله با نیروهای پ کاکا که روز سه شنبه از سوی منابع امنیتی ترک اعلام شده بود، این خبر از سوی ارتش و نخست وزیر ترکیه به شدت تکذیب شد.

منابع امنیتی ترکیه روز سه شنبه به خبرگزاری رویترز اعلام کردند، تانک ها و خودروهای زرهی این کشور با عبور از مرز شمالی عراق، به طرف اردوگاه های پ کا کا در حال پیشروی هستند. اما ساعاتی پس از پخش این خبر، نیروهای مسلح و نخست وزیر ترکیه ورود به داخل خاک عراق را تکذیب کردند. رجب طیب اردوغان در واکنش به این خبر در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر ازمیر گفت: ادعا شده است تانک های ما از مرز عراق گذشته اند، چنین چیزی به هیچ وجه واقعیت ندارد. ارتش خبر داده است نزدیک مرز طبق معمول، در حال انجام کارهای عادی نظامی است.

منابع امنیتی ترکیه روز دوشنبه نیز در تشریح روند پیشروی ارتش علیه پ کا کا گفته بودند، ستون خودروهای زرهی ارتش به طرف اردوگاه پ کا کا در ناحیه هفت طنین، واقع در ۲۰ کیلومتری پاسگاه مرزی خابور، در حرکت هستند.

هفت طنین در منتهی الیه غرب دره زاب و در امتداد مرز استان حکاری قرار دارد، جایی که ادعا می شود عملیات ارتش از هفته پیش، از آن منطقه آغاز شده است.

یکی از ساکنان منطقه می گوید، حدود ۱۰۰۰ سرباز ترک در اطراف روستای اور، ناحیه ای که ۵ کیلومتر تا مرز ترکیه و ۵۰ کیلومتر تا غرب هفت طنین بیشتر فاصله ندارد، مستقر شده اند. وی می گوید با چشم خود دیده است که سربازان ترک صبح روز سه شنبه وارد روستا شدند و آن را محاصره کردند، اما نشانه ای از درگیری وجود نداشته است. وی همچنین توصیف می کند که سربازان ترک تفنگ در دست داشته و پیاده راه می رفتند و خودروی نظامی در آنجا دیده نمی شد.

از سوی دیگر، یک مقام ارشد پلیس عراق بدون ذکر نام خود به خبرگزاری رویترز گفته است، دولت عراق از عملیات ارتش ترکیه در روستای اور با خبر بوده و از آنها انتظار داشته همان روز گذشته آنجا را ترک کنند.

واکنش تند آنکارا نسبت به واقعه اخیر کشته شدن ۲۴ سرباز ترک به دست پ کا کا که برای ترکیه یکی از خونین ترین وقایع درگیری های ۳۰ ساله اخیر خود با پ کا کا تلقی می شود، به این فرضیه دامن می زند که ترکیه این بار برای پاکسازی منطقه از وجود پ کا کا حاضر است تا عمق خاک عراق نیز پیش رود.

از زمان شروع اختلافات ترکیه با پ کا کا، از سال ۱۹۸۴ تا کنون حدود ۴۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG