لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

ترکیه می خواهد ایران و قدرت های غربی مذاکرات اتمی را از سر بگیرند


ترکیه می خواهد ایران و قدرت های غربی مذاکرات اتمی را از سر بگیرند
ترکیه می خواهد ایران و قدرت های غربی مذاکرات اتمی را از سر بگیرند

ترکیه خواهان تجدید مذاکرات بین ایران و شش قدرت جهانی در باره برنامه اتمی بحث انگیز تهران شده است.

دولتمردان آنکارا معتقد هستند که این اقدام می تواند به کاهش تنش های منطقه ای که در این ماه َشدت گرفته است، کمک کند.

مذاکرات با ایران، که پنج عضو دائمی شورای امنیت به علاوه آلمان را شامل بود، به مدت یک سال متوقف بوده است.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز سه شنبه گفت تمام طرف ها آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات ابراز داشته اند.

او که در کنفرانس خبری مشترکی با علی اکبر صالحی، همتای ایرانی خود سخن می گفت اظهار داشت ترکیه آماده است میزبانی مذاکرات را بر عهده بگیرد.

صالحی از شش کشور خواست مذاکرات را بدون «بهانه» تجدید کنند. او همچنین کشورهای دیگر در خاورمیانه را ترغیب کرد خود را در «موقعیتی خطرناک» قرار ندهند.

تنش بین ایران و غرب در هفته های اخیر، در حالی که واشنگتن و اتحادیه اروپا برای سخت تر ساختن تحریم های علیه ایران دست بکار شده اند، افزایش یافته است.

تهران در پاسخ، تهدید کرده است تنگه هرمز را خواهد بست. واشنگتن گفته است چنین اقدامی را تحمل نخواهد کرد.

در این میان، مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای گفت و گو با ایهود بارک، وزیر دفاع اسراییل، از جمله در باره نگرانی های دو کشور از کوشش ایران برای تولید تسلیحات اتمی به آن کشور رفته است.

این دیدار یک روز پس از آن صورت می گیرد که باراک گفت هنوز هیچ تصمیمی در باره حمله پیشگیرانه اسراییل به برنامه اتمی ایران گرفته نشده است.

اسراییل و متحد اصلی آن ، آمریکا استفاده از نیروی نظامی برای بازداشتن ایران از ساختن بمب اتمی را رد نکرده اند. اما مقامات آمریکایی اسراییل را ترغیب کرده اند از هر عمل یک جانبه پرهیز کند و فرصت دهد فشار دیپلماتیک و تحریم ها کار کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت حمله نظانی به ایران یک «فاجعه» خواهد بود و بر تنش بین سنی ها و شیعیان در منطقه دامن خواهد زد.

XS
SM
MD
LG