لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۵۵

گزارش اجتماعی: قتل فعال همجنسگرا درترکیه


Map of Turkey

برای احمت ییلدیز ٢٦ ساله، انتخاب یک زندگی آزاد بعنوان یک مرد همجنسگرا درترکیه، مرگ او را به همراه داشت. دادستان ها می گویند پدر احمت، که به کشتن پسرش در آنچه نخستین مرگ ناموسی یک همجنسگرا تلقی می شود متهم است، بیش از ٩٠٠ کیلومتر از شهر خود سفر کرد تا او ار د یک محله قدیمی استانبول بکشد.

این پرونده قتل انعکاس های بین المللی گسترده ای داشته و، آنگونه که دوریان جونز از استانبول گزارش می دهد، توجه جهانی را به نگرش ترکیه نسبت به هم جنسگرایی معطوف کرده است.

احمت ایلدیز، دانشجوی جوان رشته فیزیک، یکی از معدود مردان ترکیه بود که همجنسگرایی خود را مخفی نمی کرد، کشوری که در آن ارتش، محافظ حکومت سکولار و غیرمذهبی، همجنسگرایی را یک انحراف قلمداد می کند.

ییلدیز نماینده ترکیه درجلسه همجنسگرایان درسان فرانسیسکو بود و برای نشریات ویژه همجنسگرایان در ترکیه مقاله می نوشت.ناظران معتقدند او به دلیل فعالیت هایش کشته شده است.

ابراهیم کان، دوست پسر او به هنگام قتل ییلدیز درآپارتمان مشترکشان بود.

وی می گوید: « او می خواست برای خرید بستنی بیرون برود. رفت پایین و وقتی سوار اتومبیلش شد، صدای شلیک گلوله هایی را شنیدم. از پنجره به پائین نگاه کردم، دیدم که به او حمله شده است. دویدم بیرون و فریاد زدم « خواهش می کنم زنده بمان». چشم هایش بسته بود و وقتی فریاد زدم چشم هایش را ثانیه ای باز کرد، به من نگاه کرد و دوباره چشم هایش را بست.»

کان می گوید ییلدیز پیش از این تیراندازی، بارها به دفتر دادستان شکایت کرده بود که تهدیدهایی از خانواده اش دریافت می کند.

گروه های مدافع حقوق همجنسگرایان ادعا می کنند دفتردادستان تحقیقی دراین مورد انجام نداد و برای محافظت از ییلدیز نیز اقدامی به عمل نیاورد.

تا زمانی که رسانه های خارجی مسئله قتل ییلدیز را منعکس نکرده بودند، روایت کشته شدن او عموما نادیده گرفته می شد.

کوشش برای درونکاوی ملی و سراسری ثمره این توجه بود.، حرکتی که برتنش بین ترکیه سکولار و مدرن و یک ترکیه سنت گراتر، که در آن که اسلام محافظه کار روز به روز بیشتر قدرت می گیرد، تاکید می گذارد.

اونرچیلان، رئیس لامبدا، گروه مدافع حقوق همجنسگرایان دراستانبول می گوید: این ماجرا تحولی برجسته است. "من فکرمی کنم این واقعیت که یک پدرمی تواند پسر خود را صرفاً به دلیل گرایش های جنسی او به قتل برساند، حائزاهمیت است. هشیاری مهمی است، چرا که ممکن است موارد مشابه دیگری هم درگذشته رخ داده باشد، اما نمی دانستیم. بنابراین این یک قدم بسیارمهم است.»

پدرییلدیز متواری است و گفته می شود درمکانی خارج از ترکیه مخفی شده است. درنتیجه محاکمه ای که درماه سپتامبر آغاز شد، به حالت تعلیق درآمده است.

در حالی که آرمان های ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا سبب شده دولت اسلام گرای این کشور آزادی های مدنی برای زنان و همجنسگرایان را افزایش دهد، برخی ازاقشارجامعه هنوز با بدبینی به تمایلات جنسی و نقش های جنسیت می نگرند.

اسکات لانگ، عضو سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید: « تردید مقامات برای مجازات عاملان خشونت علیه جامعه همجنسگرا غیرعادی نیست. افرادی که به صورت علنی گرایش های جنسی خود را ابراز می کنند، افرادی که هنجارهای فرهنگی متفاوت از اکثریت جامعه دارند، مرد و زن، همه مورد آزار و اذیت، ضرب و شتم و تجاوز قرار می گیرند و از سوی خانواده هایشان طرد می شوند. واقعیت این است که خشونت درهرسطحی وجود دارد و دولت برای توقف آن مداخله نمی کند."

جنبش رو به گسترش همجنسگرا یی مردان و زنان و افرادی که دارای توجیه جنسی متقاوتی هستند، به طور فزاینده ای خشونت علیه آنها را به چالش می گیرد.

چیلان می گوید: این پیکاری طولانی است، اما آموزش و شکیبایی مهم است. «مردم هنوز از اعمال خشونت علیه این افراد درک درستی ندارند. وقتی چنین وقایعی رخ می دهد، تازه کمی برایشان روشن می شود و درمی یابند که حقوق بشر آنها نقض شده است. برای برقراری ارتباط با پلیس هم باید ازطریق شهرداری ها عمل کنیم زیرا پلیس به آنها گزارش می دهد. من فکرمی کنم پیشرفت هایی صورت می گیرد، اما این ناهنجاری ها ریشه های عمیقی درجامعه دارند و نمی توان انتظار داشت که ظف چند سال یا چند دهه از بین بروند."

قتل اییلدیز برای همجنسگرایان سراسردنیا به نقطه عطفی بدل شده است تا برای تغییر بر مقامات ترکیه فشار بیاورند.

ویدئویی که زیرعنوان « احمت عضوی از خانواده من است » تهیه شده کارزاری ست که در آن همجنسگرایان سراسر جهان نسبت به قتل او اعتراض می کنند.

کان، دوست پسر ییدلیز ابرازامیدواری می کند مراحل قانونی دادگاه نه تنها قاتل را محاکمه کند بلکه رفتار ترکیه با همجنسگرایان را به قضاوت بکشد.

وی می گوید: « امیدوارم رسیدگی قضایی به این پرونده جهان را از وضعیت همجنسگرایان ترکیه آگاه کند. میلیون ها همجنسگرا درترکیه درخفا روزگارمی گذرانند، بعضی از آن ها ناچارند با زنان ازدواج کنند و برخی هم برای حفظ آبرو و احترام با میل خود ازدواج می کنند. امیدوارم این پرونده رفتارها را تغییر دهد.»

بر اساس یک پژوهش اخیر دولت ترکیه، هرهفته یک نفر قربانی قتل های ناموسی می شود. قربانیان که بیشتر دختران جوان هستند، به دلایلی همچون رابطه نامشروع، صحبت با غریبه ها و یا حتی وقتی مردان فامیلشان به آنها تجاوی می کنند، به قتل می رسند.

XS
SM
MD
LG