لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

اردوغان: ما هرگز با قبرس يونان سر يک ميز نمی نشينيم


اردوغان: ما هرگز با قبرس يونان سر يک ميز نمی نشينيم
اردوغان: ما هرگز با قبرس يونان سر يک ميز نمی نشينيم

ترکيه می گويد رياست دوره ای اتحاديه اروپا را که در تابستان سال آينده به قبرس تحت کنترل يونان محول می شود، نخواهد پذيرفت؛ اعتراض ترکيه در حالی صورت می گيرد که اتحاديه اروپا تقاضای ترکيه به عضويت در اتحاديه را بررسی می کند.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه که در سفری دو روزه از بخش ترک نشين قبرس در شمال آن جزيره ديدار می کند اظهار داشت آنکارا بدون وجود پيمانی به منظور پايان دادن به جدايی قبرس به دو بخش يونانی در جنوب و ترک در شمال رياست دوره ای اتحاديه اروپا را که در ژوييه سال ۲۰۱۲ به عهده قبرس يونان واگذار می شود نخواهد پذيرفت.

آقای اردوغان می گويد: «هيچکس نبايد از ما انتظار داشته باشد که با دولت قبرس جنوبی طرف صحبت شويم. ما هرگز با آنها سر يک ميز نمی نشينيم و مذاکره نمی کنيم. ولی اگر کاری لازم به انجام باشد گفتگو ها بايد چهارگانه و با حضور يونان، ترکيه، قبرس شمالی و جنوبی باشد.»

سفر آقای اردوغان به قبرس تحت کنترل ترکيه در سالگرد حمله نظامی آن کشور به جزيره قبرس در سال ۱۹۷۴ صورت می گيرد.

حمله ترکيه به شمال قبرس در پاسخ به کودتايی در آن جزيره که با الهام و حمايت يونان انجام شده بود صورت گرفت که منجر به تجزيه قبرس به دو بخش شد.

ترکيه که در شمال قبرس حضور نظامی دارد تنها کشوری است که «جمهوری ترک شمال قبرس» را به عنوان يک کشور به رسميت می شناسد.

رجب طيب اردوغان در ديدار خود از قبرس شمالی در انتقاد از انتخاب قبرس يونان به رياست دوره ای اتحاديه اروپا آن را ناشی از عضويت يونان در اتحاديه خواند.

يونان و ترکيه در سال های اخير به اتحاد دو بخش قبرس ابراز تمايل کرده اند.

XS
SM
MD
LG