لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۵

پليس ضد شورش ترکيه با صدها تظاهرات کننده کرد در استانبول درگير شد


درگيری روز جمعه تنها دو روز پيش از برگزاری رفراندوم قانون اساسی ترکيه رخ می دهد. در صورت کسب آراء مورد نياز، اصلاحات کليدی در قانون اساسی ترکيه صورت خواهد گرفت.

يک ملی گرای افراطی در ترکيه روز جمعه به آکين بيردال، معاون حزب صلح و دمکراسی ترکيه، حمله کرد و با سر ضربه ای به او زد. صلح و دمکراسی، حزب سياسی اصلی کردهای ترکيه، محسوب می شود. آقای بيردال در زمان اين واقعه در حال سخنرانی برای حاميان اين حزب بود و از آنها در خواست کرد که در رفراندوم قانون اساسی اين کشور که قرار است روز يکشنبه برگزار شود، شرکت نکنند.

پس از اقدام اين معترض اولترا ناسيوناليست، حاميان حزب صلح و دموکراسی او را مورد حمله قرار دادند. وی پس از نجات يافتن توسط پليس به بيمارستان منتقل شد. حاميان حزب صلح و دموکراسی که از حمله به معاون حزب خشمگين بودند به سوی ماموران پليس سنگ پرتاب کرده و آنها را متهم کردند که از آقای بيردال محافظت نکردند. بنا به برخی گزارش ها تظاهرات کنندگان نيز با چوب به نيروهای پليس حمله کردند. پليس ترکيه برای پراکنده کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرد.

دولت ترکيه می گويد اصلاحات پيشنهادی برای تغيير قانون اساسی، اين کشور را دمکراتيک تر خواهد کرد. اين اصلاحات شامل تغييراتی در بدنه ناظر بر قوه قضائيه و همچنين در راستای فراهم نمودن اختيارات انتخاب بيشتر برای پارلمان جهت تعيين قضات ترکيه است.

حزب کردی صلح و دمکراسی ترکيه خواهان آن است که زبان کردی در مدارس تدريس و استقلال بيشتری به مناطق کردنشين ترکيه داده شود. اين حزب همچنين خواهان آن است که قانون اساسی ترکيه، کردها را به رسميت بشناسد.

روز دوشنبه ۹ شبه نظامی کرد در جنوب شرقی ترکيه در درگيری با نيروهای امنيتی اين کشور کشته شدند. از زمان مبارزه مسلحانه حزب کارگران کردستان ترکيه با دولت مرکزی در سال ۱۹۸۴ ميلادي بيش از ۴۰ هزار نفر در اين درگيريها کشته شده اند.

بنا به نظرسنجی های صورت گرفته نتيجه رفراندوم قانون اساسی ترکيه با تفاوت رأی اندکی مشخص خواهد شد.

XS
SM
MD
LG