لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

محرومیت نامزدهای کرد از انتخابات ترکیه


Kurds in Turkey protest disqualification of political candidates‎
Kurds in Turkey protest disqualification of political candidates‎

تصمیم کمیسیون انتخابات ترکیه برای رد صلاحیت ده ها نامزد از انتخابات پارلمانی ماه ژوئن با واکنش جدی مواجه شده است. در میان محروم شدگان هفت عضو اصلی یک حزب سیاسی کرد با اعتراض های خشونت بار روبرو شده است. فعالان کرد تهدید کرده اند در صورت عدم لغو این تصمیم انتخابات را تحریم خواهند کرد.

مقام های رسمی اعلام کرده اند که نامزدهای کرد به دلیل محکومیت های جزایی ناشی از فعالیت های سیاسی به طور قانونی رد صلاحیت شده اند. در همین حال حزب صلح و دمکراسی که از کردها حمایت می کند، انتخابات را به تحریم تهدید کرده اند.

تصمیم کمیسیون انتخابات در استانبول و در شهر کرد نشین دیار بکر در جنوب شرقی ترکیه موجب زدوخورد بین پلیس و معترضان شد و پلیس با گاز اشک آور و لوله های آب به معترضان حمله کرد. حزب صلح و دمکراسی برای پرهیز از حکمی که ایجاب می کند احزاب سیاسی جهت برگزیده شدن به نمایندگی پارلمان دستکم ۱۰ درصد رای ها را کسب کنند، نامزدهای خود را به طور مستقل به میدان می فرستد. محمت علی شاهین رییس مجمع ملی و عضو حزب حاکم عدالت و توسعه می گوید، امیدوار است کمیسیون انتخابات در تصمیم خود بازنگری کند. اما رییس کمیسیون روز سه شنبه گفت این تصمیم قطعی است.

XS
SM
MD
LG