لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

نخست وزیر ترکیه مخالفان خود را تهدید به مجازات کرد


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به رقبای خود هشدار داد در صورتی که بخواهند از رسوایی اختلاس برای تضعیف دولتش استفاده کنند، آنها را تحت تعقیب قرار خواهد داد، و یا به گفته خود، «دست آنها را خواهد شکست.»

آقای اردوغان این اظهارات را روز یکشنبه و پس از آن گفت که معترضان به درخواست برای استعفای دولت او ادامه دادند.
رجب طیب اردوغان تحقیق درباره فساد را محکوم کرد و آن را اقدام «اتحاد سیاه» توصیف کرد و وعده داد کسانی که در این اقدام دخیل هستند را افشا خواهد کرد.
هزاران نفر از معترضان در استانبول علیه آنچه فساد دولت اردوغان خوانده می شود، به خیابان ها آمدند. پلیس ترکیه برای متفرق کردن آنها از ماشین های آبپاش و گاز اشک آور استفاده کرد.

افراد زیادی از جمله چند وزیر دولت به اتهام فساد دستگیر شده اند. تظاهرات کنندگان همچنین علیه برنامه شهرسازی دولت تظاهرات کردند. آنان خواستار استعفای حزب اسلامگرای عدالت و توسعه آقای اردوغان شدند.

نخست وزیر ترکیه به اقدام تحقیقات مربوط به اتهام فساد دولتی با ایجاد تغییرات در پلیس واکنش نشان داده است. او برخی از مسوولان پلیس را به دلیل همکاری بدون اجازه با بازرسان تغییر داده است.

طرح های شهرسازی مورد حمایت اردوغان که خود شهردار سابق استانبول بوده است، یکی از دلایل اعتراضات بزرگ ضد دولتی علیه او در ماه ژوئن بود. آن اعتراضات با سرکوب پلیس همراه بود. معترضان مخالف نابود کردن یک پارک در استانبول بودند.
دست کم ۶ نفر در اعتراضات سه هفته ای علیه دولت اردوغان در آن زمان کشته و ۸۰۰۰ هزار نفر مجروح شدند.
XS
SM
MD
LG