لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۹

سازمان اطلاعات ترکیه با اوجالان مذاکره می کند


مقامات سازمان های اطلاعاتی وامنیتی ترکیه در تلاش برای پایان دادن به نزدیک به سه دهه شورش کردها، باعبداله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان – پ کا کا – درباره خلع سلاح گروه گفت وگو می کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یالچین آکدوگان، مشاورسیاسی ارشد رجب طیب اردوغان نخست وزیر، درمصاحبه ای تلویزیونی گفت "هدف این است که پ کا کاخلع سلاح شود" وافزود" دولت از هر گفت و شنودی که به متوقف شدن خشونت منجر شود حمایت می کند."

آکدوگان گفت اوجالان درکوشش برای حل مناقشه کردها همچنان " بازیگراصلی " است، با این حال نسبت به توانایی او درنفوذ بر حدود ۲ هزار شبه نظامی کرد که ازپایگاه هایی درشمال عراق می جنگند ابراز تردید کرد.

درگزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود آنکارا مذاکرات پنهانی صلح با رهبران ارشد شورشیان کرد را در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد، اما به جایی نرسید، و بن بست خونریزی را افزایش داد. در درگیری بین نیروهای ترکیه و کردها، که خواهان خودمختاری در جنوب شرقی کشورهستند، تاکنون حدود ۴۵ هزار تن کشته شده اند.

اوجالان درسال ۱۹۹۹ به خیانت به کشور متهم و به اعدام محکوم شد، اما محکومیت اودر۲۰۰۲، پس از آن که آنکارا مجازات اعدام را لغو کرد، به حبس ابد تبدیل شد.

دراین میان، علیرغم مذاکره، ارتش ترکیه به نبرد با شورشیان ادامه داده است.
مشاورسیاسی نخست وزیرگفت روز دوشنبه در الچی، درجنوب شرقی استان دیاربکر، ۱۰ شورشی کشته شدند.
XS
SM
MD
LG