لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

دانشمند ناسا که در ترکیه محکوم شده می‌گوید دوست دارد به آمریکا باز گردد


سرکان گولگه، دانشمند آمریکایی ترک‌تبار که اخیرا پس از گذشت سه سال، و مدت کوتاهی پس از گفتگوی تلفنی پرزیدنت ترامپ با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از زندانی در ترکیه آزاد شد، می‌گوید که دوست دارد به ایالات متحده برگردد و دوباره در سازمان فضایی آمریکا، ناسا، مشغول به کار شود.

گولگه گفت «خانوادم و من، مدت زیادی است که خوشحال نبوده‌ایم، اما بعد از آزادی ام، حداقل می‌توانم بگویم که نوری در انتهای تونل دیده میشود. دست کم امید وجود دارد. فعلا با خانواده ام هستم. تنها چیزی که همین حالا می‌خواهم این است که بتوانم به آمریکا برگردم و دوباره به عنوان دانشمند ناسا مشغول کار شوم. این چیزی است که می‌خواهم.»

سرکان گولگه که شهروند آمریکا شده است، فعلا بطور مشروط در منزل خانوادگی اش در شهر آنتاکیه، نزدیک مرز سوریه ساکن است. او در ژوئیه ۲۰۱۶ برای دیدن خانواده اش به ترکیه رفته بود که بازداشت شد. بازداشت او یک ماه پس از کودتای نافرجام نظامیان علیه رجب طیب اردوغان صورت گرفت.

گولگه در سال ۲۰۱۸ به هفت سال و شش ماه حبس محکوم شد و دادگاه تجدید نظر نیز حکم او را به پنج سال کاهش داد. آمریکا می‌گوید شواهد معتبری علیه گولگه وجود ندارد و به حکم او اعتراض کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG