لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۹

اردوغان وارد اوکراین شد؛ ابراز امیدواری رئيس جمهوری ترکیه برای حل اختلافات روسیه و اوکراین


رجب طیب اردوغان - ۱۴ بهمن ۱۴۰۰
رجب طیب اردوغان - ۱۴ بهمن ۱۴۰۰

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز پنجشنبه وارد اوکراین شد. ترکیه پیشتر پیشنهاد داده بود که به عنوان میانجی میان روسیه و اوکراین عمل کند.

به گزارش رویترز، اردوغان در سفر به کی‌یف در مورد تنش میان روسیه و اوکراین صبحت می‌کند.

ترکیه روابط خوبی با کی‌یف و مسکو دارد اما گفته است در صورت حمله روسیه به اوکراین، به عنوان عضو ناتو، آنچه لازم است را انجام خواهد داد. دبیرکل ناتو پیشتر گفته است که در صورت حمله روسیه به اوکراین، این ائتلاف نظامی قصد ندارد به این کشور نیروی رزمی اعزام کند.

روسیه برنامه‌های حمله به اوکراین را با وجود استقرار بیش از ۱۰۰هزار نیرو در نزدیکی مرز رد کرده است، اما خواستار تضمین‌های امنیتی گسترده از غرب شده است و می‌گوید در صورت برآورده نشدن خواسته‌هایش می‌تواند اقدامات نظامی نامشخصی انجام دهد.

رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک ترک می‌گوید که روسیه و اوکراین با ایده میانجی‌گری ترکیه مخالفتی ندارند. ترکیه با تحریم‌هایی که سایر اعضای ناتو در پاسخ به تهاجم احتمالی نظامی روسیه از آن سخن گفته‌اند، مخالفت کرده است.

اردوغان در گفتگو با خبرنگاران پیش از سفر به اوکراین گفت که ترکیه از هر دو طرف می‌خواهد به دنبال گفت‌وگو باشند و افزود که بحران باید از طریق مسالمت‌آمیز بر اساس قوانین بین‌المللی حل و فصل شود.

اردوغان گفت «ان‌شاءالله» بر مشکلات بین این دو کشور «غلبه خواهیم کرد.»

رئیس جمهوری ترکیه گفت روز پنجشنبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دیدار و گفت‌و‌گو می‌کند. او گفت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز به او گفته است که به ترکیه سفر می‌کند.

XS
SM
MD
LG