لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۳

ترکیه درباره تابعیت ترک مظنون بمب‌گذاری تایلند ابراز تردید کرد


تصویر مظنون ۲۸ ساله بمبگذاری مرداد ماه در بانکوک که دستگیر شده و گفته می شود اهل ترکیه است
تصویر مظنون ۲۸ ساله بمبگذاری مرداد ماه در بانکوک که دستگیر شده و گفته می شود اهل ترکیه است

دولت ترکیه روز پنجشنبه در مورد گزارش‌های منتشر شده درباره این که مظنونان بمب‌گذاری مرگبار ماه گذشته در بانکوک شهروندان ترکیه هستند، ابراز تردید کرد و گفت بطور رسمی اطلاعاتی از سوی تایلند در این زمینه به آنکارا ارسال نشده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سفارت ترکیه در بانکوک در بیانیه‌ای اعلام کرد هنوز اطلاعاتی که تایید کننده گزارش‌های اخیر مبنی بر ترکیه‌ای بودن مظنونان بمب‌گذاری روز هفدهم اوت (۲۶ مرداد ماه) در بانکوک باشد را دریافت نکرده است.

مسئولیت این بمب‌گذاری که در معبد مشهور اراوان در مرکز بانکوک روی داد و منجر به کشته شدن ۲۰ نفر شد را هنوز کسی بر عهده نگرفته است. به گفته مقامات تایلند بیشتر قربانیان گردشگران خارجی بودند.

با این حال سخنگوی پلیس تایلند اعلام کرد که یک زن جوان تایلندی و مردی با ملیت نامعلوم، بطور قطع عضو شبکه‌ای هستند که در انفجار معبد اراوان دست داشته‌اند.

رسانه‌های تایلند با اعلام این که از بازرسی‌های به دست از محل سکونت یکی از مظنونان تعدادی گذرنامه، از جمله یک گذرنامه ترکیه، کشف و ضبط شده است، وی را تبعه ترکیه معرفی کردند.

پلیس تایلند همچنین اعلام کرد که در جستجوی یک تبعه ترکیه به نام "امراه داوود اوغلو" است. او دست کم سومین شهروند ترک در میان هشت مظنونی است که احکام دستگیری آنها صادر شده است.

نخست وزیر تایلند روز سه‌شنبه، از دستگیری یکی از مظنونان که مشخصات او با تصویر چهره‌نگاری شده از عامل انفجار تطبیق می‌کرد، هنگام عبور از مرز و فرار به کامبوج خبر داد.

ترکیه از طریق کانال‌های دیپلماتیک و اینترپل خواستار آن شده است که دولت تایلند اطلاعات بیشتری در این زمینه را در اختیار آنکارا قرار دهد.

ارتباط ترکیه با انفجار ماه گذشته، بر این شایعه دامن زده است که مظنونان ممکن است بخشی از گروهی باشند که می‌خواهد از اقدام تایلند در اخراج اجباری مسلمانان اویغور به چین در ماه ژوئیه انتقام بگیرد. گمان می رود تایلند نقطه تجمعی برای اویغورها است، که سعی دارند به ترکیه بروند.

XS
SM
MD
LG