لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

ادامه تلاش‌ها برای دستگیری عامل حمله به کلوب شبانه استانبول؛ پلیس هویت مهاجم را شناسایی کرد


ماموران ویژه پلیس در خیابان های استانبول گشت میزنند.
ماموران ویژه پلیس در خیابان های استانبول گشت میزنند.

رئیس جمهوری ترکیه، همزمان با ادامه تلاش ها برای دستگیری عامل کشتار در کلوب شبانه استانبول، هدف چنین حمله‌ای را ایجاد تنش و تفرقه در این کشور عنوان کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۱۵ دی ماه انتقاداتی را رد کرد که کشتار در کلوب رینا در شب سال نو مسیحی را «حمله به سبک زندگی غیراسلامی» در این کشور دانسته‌اند.

آقای اردوغان گفت: «سبک زندگی هیچکس در ترکیه به صورت سیستماتیک تهدید نشده است. در چهارده ماه ریاست جمهوری من اجازه ندادیم این کار انجام شود و هر کس که خلاف این را گفته است باید با دلیل و مدرک آن را ثابت کند.»

او گفت که کشورش یک جامعه چند فرهنگی است و دولت از تمام آن فرهنگ‌ها دفاع می‌کند.

وزارت مذهب ترکیه که کشتار جمعی اخیر در استانبول را محکوم کرد، تقریبا شش هفته پیش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که جشن‌های شب سال نو مسیحی با ارزش‌های اسلامی سازگاری ندارد.

حمله یک فرد مسلح به کلوب رینا، که در اولین ساعات روز یکشنبه همزمان با جشن سال نو مسیحی رخ داد، ۳۹ کشته و ده‌ها زخمی به جای گذاشت. به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه، بسیاری از کشته‌های حادثه کلوپ شبانه در استانبول، اتباع خارجی مقیم آن شهر بودند.

دو روز پس از این حمله، دولت خودخوانده اسلامی، داعش، مسئولیت حمله به این کلوب را بر عهده گرفت. رسانه‌های ترکیه نیز روز سه‌شنبه، مظنون اصلی این حمله را مردی ۲۸ ساله و اهل قرقیزستان معرفی کردند که احتمالا برای مدتی در سوریه جنگیده و سپس با خانواده‌اش راهی شهر قونیه در مرکز ترکیه شده است.

در همین رابطه، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز چهارشنبه به خبرگزاری رسمی ترکیه گفت که مقام‌های انتظامی مرد مسلحی را که به کلوب شبانه حمله کرد را شناسایی کرده‌اند. او نام و مشخصات مظنون را اعلام نکرد.

پلیس ترکیه در جستجوی مظنون در گوشه و کنار شهر استانبول ایستگاه‌های بازرسی گذاشته و خودروها و سرنشینان آن را بازرسی می‌کند.

به گزارش یکی از خبرگزاری‌ها در ترکیه، عملیات برای دستگیری عامل یا عاملین این واقعه بر اعضای سه خانواده‌ای متمرکز شده که بیست روز پیش از شهر قونیه وارد شهر بندری ازمیر شده بودند.

ادامه دستگیری ها

از سوی دیگر، خبرگزاری دولتی آناتولی در ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که پنج نفر دیگر در ارتباط با حمله شب ژانویه بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، این پنج نفر که مظنون به عضویت در گروه داعش هستند در عملیات پلیس در شهر بندری ازمیر بازداشت شدند.

تا کنون ۲۱ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با حمله مرگبار به کلوب شبانه در استانبول دستگیر شده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG