لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

ارتش ترکیه برای جابجایی مقبره سلیمان شاه وارد سوریه شد


عمليات ترکيه در خاک سوريه موجه اعتراض دمشق شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

ارتش ترکیه از انجام یک ماموریت نظامی شبانه در سوریه خبر داده است و می گوید در جریان عملیاتی که با اعزام سرباز و تانک همراه بود، برخوردی رخ نداده است. سوریه این عملیات را تجاوزی آشکار توصیف کرده است.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه گفت حدود ۶۰۰ سرباز و ۱۰۰ تانک در جریان دو عملیات شبانه از طریق مرز نزدیک شهر کوبانی وارد سوریه شدند. او گفت: «در ساعت ۹ شب دو عملیات همزمان آغاز شد. در عملیات اول نیروهای نظامی ترکیه وارد سوریه شدند و به مقبره سلیمان شاه رسیدند و در ساعت ۹ و ۲ دقیقه واحدهای دیگر نظامی ما از اسماء وارد سوریه شدند و منطقه دیگری در آن نزدیکی را برای محل جدید مقبره تحت کنترل خود گرفتند و پرچم ترکیه را در خاک سوریه بر افراشتند.»

به گفته داوود اوغلو ارتش ترکیه پس از جابجایی مقبره ، محل قبلی را که در محاصره داعش بود تخریب کرده است که برای این گروه غیر قابل استفاده شود. محل جدید مقبره سلمیان شاه در روستای اسماء در غرب کوبانی قرار دارد که در کنترل شبه نظامیان کرد سوری است. بر اساس گزارش های خبری یک سرباز ارتش ترکیه نیز در سانحه ای کشته شد.

خبرگزاری رسمی سوریه از سوی دیگر عملیات شنبه شب ارتش ترکیه در سوریه را تجاوز آشکار خوانده است. شهر سوری کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه محل جنگ چند ماهه ی شبه نظامیان کرد سوری با پیکارجویان داعش بود.

کردهای سوری توانستند زیر پوشش حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری و کمک پیشمرگه های کردستان عراق این شهر را که تقریباً به اشغال داعش در آمده بود آزاد کنند.

آقای داوود اوغلو همچنین گفت ائتلاف بین المللی برای پیشگیری از تلفات انسانی از عملیات شنبه شب ارتش ترکیه مطلع شده بود.

گفته می شود سلیمان شاه در قرن سیزدهم در رودخانه فرات غرق شد و پیروان او به سمت شمال ترکیه فعلی مهاجرت کردند که سرآغاز تاسیس امپراطوری عثمانی بود.

XS
SM
MD
LG