لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۵

۱۳۰ هزار کرد سوریه طی یک هفته گذشته وارد ترکیه شدند


کردهای سوریه پشت یک مرزبان ترکیه منتظر هستند تا وارد ترکیه شوند

مقامات ترکیه می گویند بیش از ۱۳۰ هزار کرد سوریه ای طی هفته گذشته با عبور از مرز وارد ترکیه شده اند تا از پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» که در حال پیشروی هستند، فرار کنند. گروه «دولت اسلامی» در مناطق کردی نشین شمال سوریه در هفته گذشته پیشروی کرده است.

نومان کورتولموش، معان نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه گفت دولت ترکیه انتظار دارد که این تعداد افزایش یابد و برای «بد ترین سناریو» خود را آماده کرده است.

جدا از موج جدید آوارگان، ترکیه ۸۵۰ هزار آواره سوری را که از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در مارس ۲۰۱۱ کشورشان را ترک کرده اند، پناه داده است. از این تعداد حدود ۳۰۰ هزار نفر در سال جاری میلادی وارد ترکیه شده اند.

گروه «دولت اسلامی» علاوه بر بخش های وسیعی از شمال و غرب عراق، پیشتر شرق سوریه را نیز در کنترل خود داشت و اکنون بخش هایی فراتر از شمال شهر رقه در سوریه را نیز تصرف کرده است. رقه، پایگاه مهم گروه «دولت اسلامی» به شمار می رود.

«حزب کارگران کردستان» از کردهای ترکیه خواسته است از شهرهای مرزی سوریه دفاع کنند. نشریه ترکیه ای «زمان امروز» در همین حال گزارش داده است که نیروهای مرزی ترکیه روز یکشنبه با صدها کردی که گفته می شود برای مبارزه با داعش می خواستند وارد سوریه شوند، درگیر شده اند.

XS
SM
MD
LG