لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

اردوغان:هواپیمای سوریه حامل تسلیحات ساخت روسیه بود


رجب طیب اردوغان،نخست وزیر ترکیه، امروز پنجشنبه اعلام کرد یک هواپیمای سوری که مجبور به فرود در آنکارا شد، حامل تسلیحات ساخت روسیه بود. اردوغان به خبرنگاران گفت این محموله غیر مجاز متعلق به یک شرکت روسی بود.

جت های نظامی ترکیه، روز چهارشنبه، هواپیما را که از روسیه عازم سوریه بود به ظن حمل تسلیحات برای دولت بشار اسد، وادار به فرود اجباری در پایتخت ترکیه کردند.

سوریه روز پنجشنبه گفت اقدام ترکیه خصمانه و قابل سرزنش، و نظیر دزدی است.

وزارت امور خارجه سوریه گفت بستن راه به روی این هواپیما در مسیر پرواز از مسکو به دمشق نشانه ای دیگر از سیاست خصمانه دولت ترکیه است. این وزارتخانه مجددا ترکیه را به پناه دادن به مخالفان مسلح و بمباران قلمرو سوریه متهم کرد.

ترکیه، سحرگاه امروز به این هواپیمای حامل بیش از سی سرنشین اجازه داد به مقصد سوریه پرواز کند.

روسیه نیز از ترکیه خواستار توضیح درباره فرود اجباری هواپیمای سوری شده است.

وزارت امورخارجه روسیه امروز در بیانیه ای این اقدام ترکیه را تهدیدی علیه زندگی و ایمنی مسافران هواپیما توصیف کرد، که هفده نفرشان اتباع روسیه بودند. به گزارش رویترز، سفیر روسیه در ترکیه امروز به وزارت امورخارجه ترکیه فراخوانده شده است.

احمد داود اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه، پیشتر گفته بود مقامات در فرودگاه آنکارا اقلامی را ضبط کردند که مقررات و قوانین بین المللی ناظر بر حمل و نقل هوائی را نقض می کرد. شبکه تلویزیونی ان تی وی (NTV) ترکیه می گوید قطعات موشک، جزو اقلام ضبط شده بود.

داوود اوغلو گفت آنکارا مصمم است انتقال تسلیحات به سوریه را، برای "رژیمی که مرتکب قتل عام وحشیانه مردم خود می شود" متوقف کند. ترکیه یکی از قدرتمندترین حامیان منطقه ای مخالفان اسد است و به بسیاری از رهبران مخالف مامن داده است.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت آنکارا ورود هواپیماهای مسافربر سوری به حریم هوائی خود را ممنوع کرده است زیرا آنها را نا امن می داند.
XS
SM
MD
LG