لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۴

هشدار فرمانده نیروهای مسلح ترکیه به سوریه


ژنرال نجدت اوزلاین، فرمانده نیروهای مسلح ترکیه، می گوید در صورتیکه حملات مرزی سوریه ادامه یابد ارتش ترکیه به شدیدترین وجه واکنش نشان خواهد داد.

ژنرال اوزلاین امروز چهارشنبه از روستای مرزی آکاکل که هفته گذشته صحنه کشته شدن پنج نفر در شلیک توپخانه سوریه بود، دیدن کرد.

ترکیه به این اقدام سوریه طی شش روز با حملات خمپاره ای پاسخ داد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، روز چهارشنبه در جلسه سازمان همکاری های اسلامی در استانبول ضمن انتقاد از دولت سوریه گفت سوریه با اقدامات خود به بشریت و جهان اسلام لطمه وارد می کند.

اردوغان گفت اکنون ۹۹۰۰۰ آواره سوری در ترکیه هستند و وی پیش بینی می کند بر شمار آنان افزوده شود زیرا فرار سوری های گریزان از خشونت میان نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح ادامه دارد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، پیشتر نسبت به تشدید عملیات نظامی در نوار مرزی ترکیه و سوریه ابراز نگرانی کرده است.

در همین حال ارتش آمریکا ۱۵۰ برنامه ریز و متخصص را به اردن فرستاده است تا به آن کشور برای مقابله با بالا گرفتن موج آوارگان سوری کمک کنند.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، می گوید این گروه همچنین با اردن برای برنامه ریزی در مورد قابلیت های نظامی در صورت وقوع تغییراتی در سوریه نیز همکاری می کند.

در همین حال مقامات آمریکائی می گویند ارتش این کشور تیم ویژه ای متشکل از ۱۵۰ برنامه ریز و متخصص را به اردن فرستاده است تا به امور مربوط به بالا گرفتن موج پناهندگان سوری کمک کنند. این تیم در عین حال برای احتمالاتی دیگر، از جمله گسترش جنگ و نیز در صورتیکه سوریه کنترل بر تسلیحات شیمیائی خود را از دست بدهد، برنامه ریزی می کند.

افراد تیم ويژه در پادگانی در شمال امان پایتخت اردن مستقر شده اند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز ماموریت این تیم پس از مانورهای آموزشی که آمریکا در ماه مه در اردن سازماندهی کرده بود، و نیروهای ۱۹ کشور در آن ها مشارکت داشتند، آغاز شد.

اردن متحد آمریکاست و ملک عبدالله پادشان اردن نخستین رهبر عرب بود که پس از شروع قیام مردم سوریه در ماه مارس ۲۰۱۱ علیه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، خواستار کنار رفتن وی از قدرت شد.

سازمان ملل متحد اویل این ماه اعلام کرد که اردن بیش از ۱۰۰ هزار آواره سوری را اسکان داده است.

در بریتانیا مقامات می گویند دو نفر را در جریان تحقیقات در باره سفر به سوریه برای حمایت از فعالیت های موسوم به فعالیت های تروریستی بازداشت کرده اند.

پلیس بریتانیا سه شنبه شب یک مرد و یک زن را در فرودگاه هیثرو لندن بازداشت کرد، اما تابعیت آنان را فاش نکرده است.

ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا در مصاحبه ای تلویزیونی گفت نشانه هائی وجود دارد که خارجی ها، از جمله افرادی از بریتانیا، به سوریه می روند تا به این مناقشه ۱۹ ماهه بپیوندند. وی حاضر نشد در مورد بازداشت های سه شنبه توضیح بیشتری بدهد.
XS
SM
MD
LG