لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۳

اردوغان از آغاز عملیات ترکیه در سوریه خبر داد؛ نیروهای دموکراتیک سوریه خواستار برقراری منطقه پرواز ممنوع شد


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، با ارسال پیامی در توئیتر از آغاز عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه خبر داد. نیروهای دموکراتیک سوریه در واکنش درخواست کردند آمریکا در شمال سوریه منطقه پرواز ممنوع اجرا کند.

رئیس جمهوری ترکیه در این پیام که روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه منتشر شده است، گفت: «نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش ملی سوریه هم اکنون عملیات چشمه صلح علیه تروریست‌های پ‌ک‌ک/ی‌پ‌گ (حزب کارگران کردستان/یگان‌های مدافع خلق) و داعش در شمال سوریه را آغاز کردند.»

آقای اردوغان افزود: «ماموریت ما جلوگیری از ایجاد یک کریدور تروریستی در مرزهای جنوبی ما و برقراری صلح در منطقه است.»

رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت: «عملیات چشمه صلح، تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی خواهد کرد، به ایجاد منطقه‌ای امن منجر خواهد شد، و به این ترتیب بازگشت پناهجویان سوریه به خانه‌هایشان را تسهیل خواهد کرد. ما از تمامیت ارضی سوریه حفاظت خواهیم کرد و جوامع محلی [آن‌جا] را از دست تروریست‌ها آزاد خواهیم کرد.»

نیروهای دموکراتیک سوریه در واکنش به حمله ترکیه و با انتشار پیامی در توئیتر از آمریکا و نیروهای ائتلاف علیه داعش خواست تا با برقراری منطقه پرواز ممنوع، جلوی حمله به مردم بیگناه را بگیرند.

در این پیام توئیتری، وزارت دفاع آمریکا، ناتو، سازمان ملل متحد، کمیسیون اتحادیه اروپا، و وزارت خارجه آمریکا هم مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه دوشنبه ۱۵ مهر ماه و با رد انتقادها از تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، گفت نمی‌خواهد آمریکا درگیر جنگ‌های بی‌پایان باشد و از زمان نامزدی در انتخابات گفته بود که هدف او بازگرداندن نیروهای آمریکا است.

پرزیدنت ترامپ همچنین در توئیت دیگری نوشت: «شاید ما در حال طی کردم روند خروج از سوریه باشیم، ولی به هیچ وجه کُردها را، که مردمی ویژه و جنگاورانی عالی هستند، تنها نمی‌گذاریم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG