لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

انتقاد شدید اردوغان از چین و روسیه


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، روز پنجشنبه در مصاحبه ای که به طور مستقیم از کانال تلویزیونی خصوصی NTV ترکیه پخش می شد، به شدت از روسیه و چین به دلیل حمایت از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، انتقاد کرد.

اردوغان روسیه را متهم کرد که با ادامه حمایت از رژیم اسد اجازه داده است قتل عام صورت بگیرد.

وی همچنین هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، را متهم کرد بر خلاف وعده ای که داده بود ، در شورای امنیت سازمان ملل متحد از موضع ترکیه پشتیبانی نکرده است.

اردوغان گفت: «من به آنها ( روسها ) گفتم در این مورد نمی توانید بی تفاوت بمانید اما وقتی روسیه در کنارآنها (سوریه ) ایستاد، چین هم از آنها جانبداری کرد.»

اردوغان گفت هو جینتائو به او گفته بود آنها هم در مورد سوریه «مثل ما فکر می کنند» و به وتو ایجاد «محدوده ای امن» ادامه نمی دهند، اما «آنها مجددا وتو کردند».

وی راجع به موضع ایران در مورد سوریه گفت «این غیر ممکن است که بتوان آنها را درک کرد».

وی ضمن توضیح بیشتر درباره رژیم سوریه گفت «این رژیم مردمش را با بی رحمی می کشد، آنها را با هواپیما بمباران می کند» تا جائی که شمار تلفات به ۳۰ هزار نفر رسیده است.

نخست وزیر ترکیه،گفت کشورش با حمایت های لجستیک، از جمله فراهم ساختن غذا و دارو به مخالفان در سوریه کمک می کند. وی ارسال هرگونه تسلیحات را برای آنها توسط دولت خود تکذیب کرد.

به گزارش عفو بین الملل، بیش از ۲۷ هزار نفر از نیروهای رئیس جمهوری سوریه و مخالفان او، با شروع قیام ها از مارس ۲۰۱۱ به بعد کشته شده اند، و بیش از ۲۰۰ هزار آواره نیز به کشورهای همسایه گریخته اند.
XS
SM
MD
LG