لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

یک گروه ناظر: تهاجم ترکیه به سوریه بیش از ۳۰۰ هزار نفر را آواره کرده است


یک گروه ناظر بر شرایط جنگ سوریه که در بریتانیا مستقر است، می گوید در نتیجه تهاجم ترکیه به شمال سوریه بیش از ۳۰۰ هزار نفر خانه های خود را ترک کرده اند.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه که اخبار خود را از فعالان سوری می گیرد، این موضوع را روز پنجشنبه، ۲۵ مهر اعلام کرد.

در همین حال، بشار اسد رئیس رژیم حاکم بر سوریه اعلام کرد که ارتش این کشور با تهاجم ترکیه به شمال شرق سوریه مقابله خواهد کرد.

گزارش شده است که وزیر خارجه فرانسه نیز با مقامات عراق درباره زندانیان داعش در سوریه، گفتگو کرده است.

ترکیه تهاجم به شمال شرق سوریه را با همراهی شبه نظامیان سوری مورد حمایت خود، حدود یک هفته پیش آغاز کرد. این کشور که یکی از اعضای ناتو است، می گوید در صدد ایجاد «منطقه ای امن» برای بازگرداندن میلیون ها نفر از آوارگان سوریه است.

ترکیه همچنین گروه یگان های مدافع خلق در شمال سوریه را سازمانی تروریستی می داند و می گوید آنها با حزب کارگران کردستان در ارتباط هستند.

روز پنج‌شنبه ۲۵ مهر مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، بعد از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که این کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

پرزیدنت ترامپ پس از اعلام خبر توافق برقراری آتش‌بس در شمال سوریه ضمن اعلام خبر رضایت همه طرف‌های درگیر از توافق حاصله، این توافق را خبری خوب برای تمدن بشر خواند.

وی گفت: «راهی که ما رفتیم غیرمتعارف بود؛ ولی چیزی بود که خیلی‌ها ۱۵ سال دنبال آن بودند و به آن نمی‌رسیدند.»

او افزود: «آمریکا، ترکیه و کُردها از این نتیجه راضی هستند و این اتفاقی خوب برای تمدن بشر است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG