لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

فرانسه درباره حضور کردهای سوریه تغییر موضع می‌دهد


فرانسه حضور نظامی خود را در سوریه افزایش می دهد تا نیرویهای متحد تحت رهبری آمریکا را که درگیر مبارزه با خلافت اسلامی هستند موسوم به داعش، یاری کند.

فرانسه همچنین به ترکیه که ارتش آن در حال پیشروی به شهری تحت کنترل شبه نظامیان کرد است، هشدار داد که اقدامش غیر قابل پذیرش است.

این خبرها از سوی یک منبع وابسته به رئیس جمهوری فرانسه در روز جمعه اعلام شد.

امانوئل ماکرون به خاطر واکنش در برابر عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد یگان های مدافع خلق مورد انتقاد قرار گرفته و متهم به رها کردن کردها شده است.

شبه نظامیان یگان های مدافع خلق بخش بزرگی از «نیروهای دمکراتیک سوریه» را تشکیل می دهند ،که طلایه دار استراتژی متحدان برای شکست دادن شبه نظامیان تندرو هستند.

پس از ملاقات روز پنج شنبه «ماکرون» با نمایندگان برخی گروه ها که شامل فرستادگان «یگان های مدافع خلق» و مقامات مسیحی و عرب بود، یک مقام بلندپایه کرد گفت: ماکرون قول داده است نیروهای بیشتری را به عنوان بخشی از تلاش های نیروهای ائتلاف، برای فراهم آوردن کمک های بشردوستانه و میانجیگری میان کردها و آنکارا اعزام کند.

اما این سخنان ماکرون پاسخ خشمگینانه ترکیه (متحد ناتو) که یگانه های مدافع خلق را شاخه ای از پ.کا.کا. (حزب کارگران کردستان ) می داند و دهه هاست در داخل ترکیه علیه دولت شوریده، به همراه داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG