لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

رییس جمهوری ایران در جستجوی کمک های اقتصادی منطقه ای


رییس جمهوری ترکیه به همراه محمود احمدی نژاد
رییس جمهوری ترکیه به همراه محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران با رهبران کشورهای شرکت کننده در کنفرانس اقتصادی منطقه ای در استانبول ملاقات می کند. این دیدار در حالی انجام می گیرد که ایران زیر فشار تحریم های بین المللی قرار دارد و او می خواهد کمک اقتصادی کشورها را جلب کند.

آقای احمدی نژاد روز پنجشنبه در اجلاس سالانه سازمان همکاری اقتصادی، در حالی که ریاست ادواری اکو را به ترکیه واگذار کرد، سخن گفت و اظهار داشت قابلیت این گروه برای همکاری جمعی زیاد است.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان و جلال طالبانی رهبر عراق از جمله سران کشورهایی هستند که در اجلاس سالانه اکو حضور دارند. مذاکرات آنها بر راه های پیشبرد تجارت بین کشورهای عضو متمرکز است.

کنفرانس استانبول حدود یک ماه پیش از دور جدید مذاکرات ایران با شش قدرت جهانی درباره برنامه اتمی تشکیل می شود.

محمود احمدی نژاد و علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران شامگاه چهارشنبه با مقامات ترکیه ملاقات کردند و درباره مذاکرات اتمی با آنها به تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفت کشور او که میزبان مذاکرات در استانبول خواهد بود، تمام توان خود را برای موفقیت گفت و گوها به کار خواهد برد. او گفت حرکت مثبتی که در نخستین دور مذاکرات در ژنو آغاز شد باید ادامه پیدا کند.

تحلیلگران می گویند ایران ممکن است از ترکیه درخواست کند در مذاکرات استانبول با دیپلمات های پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان میانجیگری کند.

در جبهه اقتصادی، خبرگزاری آناتولی می گوید عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه از تمام اعضای سازمان همکاری اقتصادی خواست با بانک توسعه و تجارت سازمان شریک شوند. او همچنین خواهان تقویت مناسبات انرژی و ارتباطات و نیز بهبود ارتباط های راه آهن بین ترکیه و کشورهای اکو شد.

روز چهارشنبه، وزیر امور خارجه ترکیه گفت سازمان از برخی هدف های اقتصادی خود که امیدوار بود در سال ۲۰۱۵ به آنها برسد، عقب افتاده است.

اکو در سال ۱۹۸۵ توسط ایران، پاکستان و ترکیه تاسیس شد و افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان را شامل می شود.

XS
SM
MD
LG