لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

تشکیل اجلاس سالانه «اکو» در استانبول


تشکیل اجلاس سالانه «اکو» در استانبول
تشکیل اجلاس سالانه «اکو» در استانبول

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران به رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی گفته است قابلیت این گروه برای همکاری جمعی زیاد است.

احمدی نژاد این نظر را روز پنجشنبه در آغاز جلسه در استانبول، در حالی که ریاست ادواری اکو را به ترکیه واگذار کرد، ابراز داشت.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان و جلال طالبانی رهبر عراق از جمله سران کشورهایی هستند که در اجلاس سالانه اکو حضور دارند. مذاکرات آنها بر راه های پیشبرد تجارت بین کشورهای عضو متمرکز است.

خبرگزاری آناتولی می گوید عبدالله گل، رییس جمهوری ترکیه از تمام اعضای سازمان همکاری اقتصادی خواست با بانک توسعه و تجارت سازمان شریک شوند. او همچنین خواهان تقویت مناسبات انرژی و ارتباطات و نیز بهبود ارتباط های راه آهن بین ترکیه و کشورهای اکو شد.

روز چهارشنبه، وزیر امور خارجه ترکیه گفت سازمان از برخی هدف های اقتصادی خود که امیدوار بود در سال ۲۰۱۵ به آنها برسد، عقب افتاده است.

اکو در سال ۱۹۸۵ توسط ایران، پاکستان و ترکیه تاسیس شد، و افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان را شامل می شود.

XS
SM
MD
LG