لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

اعتراض به مجموعه تلويزيونی «عصر باشکوه» در ترکيه


اعتراض به مجموعه تلويزيونی «عصر باشکوه» در ترکيه
اعتراض به مجموعه تلويزيونی «عصر باشکوه» در ترکيه

پخش يک مجموعه تلويزيونی داستانی در ترکيه در مورد کنيزی که قلب سلطان عثمانی را می ربايد خشم و اعتراض دولت و عده ای از مردم اين کشور را به دنبال داشته است. مجموعه ای که نام آن «عصر باشکوه» است.

«عصر باشکوه» نام مجموعه ای داستانی است که روی زندگی قدرتمندترين سلطان امپراتوری عثمانی و رابطه عاشقانه او با کنيز صيغه ای او حورم يا رُکسِانا تمرکز کرده است.

قسمت اصلی اين مجموعه در حرم سلطان سليمان رخ می دهد که کاملا از چشم مردم دور نگه داشته می شد. نقش معشوق سلطان را در اين مجموعه مريم اوزرلی بازيگر آلمانی الاصل ايفا می کند. او شخصيت حورم را زنی بی ثبات توصيف می کند. حورم شخصيتی کاملا پيچيده و غيرقابل پيش بينی دارد. مثل يک بمب ساعتی که هر لحظه ممکن است منفجر شود.

از زمان پخش اولين قسمت اين مجموعه جنجالی در ترکيه، تهيه کنندگان آن هشداری تنبيهی را از شورای عالی نظارت بر راديو و تلويزيون ترکيه دريافت کردند. اين شورا به کانال تلويزيونی پخش کننده اين سريال اخطار داد که از پخش صحنه های حساسيت برانگيز در حريم خصوصی چهره ای تاريخی خودداری کند.

حسن تحسين فِندوقلو، يکی از اعضای شورای نظارت بر برنامه ها، که به درخواست جريمه رأی داده بود می گويد تهيه کنندگان اين سريال به زندگی خصوصی سلطان عثمانی حمله کرده اند. از سلطان سليمان چهره ای نمايش داده شده که گويی همه توجه وی به يک کنيز بوده است و تقريباً حکمرانی بر امپراطوری را به فراموش سپرده است. همچنين زندگی خصوصی سلطان عثمانی نيز به شکل گسترده ای به تصوير کشيده شده است که برای من خيلی آزار دهنده است.

حتی معاون نخست وزير ترکيه «بولِنت آرينک» در پاسخ به واکنش عمومی گفت که بايد بررسی های دقيقتری انجام شود.

بگفته شورای نظارت بر برنامه های راديو تلويزيونی ترکيه اين شورا از زمان پخش اولين قسمت مجموعه تلويزيونی عصر «باشکوه» تاکنون ۷۰ هزار شکايت دريافت کرده است.

با افزايش واکنشها، اعتراضها به خيابانها هم کشيده شده است. دهها معترض با حمايت يک گروه محلی به نام «مهتر» که خود را مقّلدين ارتش عثمانی می خوانند در برابر شبکه تلويزيونی «شو تی وی» دست به تظاهرات زدند و اعلام کردند که اين مجموعه تلويزيونی به تاريخ عثمانی توهين کرده است. تظاهرکنندگان با پرتاب تخم مرغ به ساختمان اين شبکه تلويزيونی آگهی های مجموعه «عصر باشکوه» را نيز پاره کردند.

اين مجموعه تلويزيونی علاوه بر به تصوير کشيدن روابط عاشقانه سلطان عثمانی او را نشان می دهد که عليرغم اينکه مسلمان و حاکم يک امپراتوری اسلامی است، مشروبات الکلی می نوشد.

XS
SM
MD
LG