لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

نتایج اولیه حاکی از پاسخ مثبت رای دهندگان در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی است


نتایج اولیه همه پرسی در ترکیه نشان می دهد که حدود ۶۰ درصد رای دهندگان به اصلاحات در قانون اساسی متعلق به زمان حاکمیت نظامی در این کشور، رای مثبت دادند.

نتایج اولیه پس از آن اعلام شد که ۷۰ درصد آرای به صندوق انداخته شده در روز یکشنبه شمارش شد. کارشناسان می گویند نتایج نهایی به زودی اعلام می شود.

۴۹ میلیون تن از شهروندان ترکیه برای شرکت در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی ثبت نام کرده بودند. این همه پرسی در سالروز کودتای نظامی سال ۱۹۸۰ برگزار شد.

شرکت کنندگان به اصلاحات ۲۶ موردی در قانون اساسی ترکیه، آرای مثبت یا منفی می مدهند. دولت ترکیه می گوید این همه پرسی دمکراسی در ترکیه را تقویت می کند و در راستای استانداردهای اروپایی است. اصلاحات، در مسیر پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، نقش کلیدی ایفا می کند.

در چندین شهر گزارش هایی از موارد خشونت مخابره شده است. حزب عمده اپوزیسیون کرد ترکیه خواستار تحریم این همه پرسی شده بود چرا که به گفته این حزب اصلاحات مسائل اقلیت کرد را در بر نمی گیرد. پلیس افرادی را در مرسین در جنوب ترکیه به دلیل رفتار خشن و ایجاد مزاحمت برای دهندگان بازداشت کرده است.

جنجالی ترین موارد اصلاحات در قانون اساسی که به همه پرسی گذاشته شده، شامل اصلاحیه دادگاه قانون اساسی و هیات دادستان ها و قضات است. منتقدان می گویند این موارد بر اختیارات دستگاه قضایی تاثیر خواهد گذاشت.

همچنین یک مورد دیگر می گوید رهبران نظامی مسئول کودتای ۱۹۸۰ دیگر در مقابل پیگرد قانونی مصونیت نخواهند داشت. گسترش حقوق معلولین نیز از دیگر مواردی است که به همه پرسی گذاشته شده است.

تحلیلگران سیاسی این رفراندوم را سرآغاز رهبری رجب طیب اردوغان قلمداد می کنند.

از سال ۲۰۰۵ و آغاز مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، این مذاکرات پیشرفت کمی داشته است. فرانسه و آلمان مخالف پیوستن ترکیه به این اتحادیه هستند.

اما اتحادیه اروپا مایل به همکاری با ترکیه در زمینه مسائلی مثل روند صلح خاورمیانه، برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران، و بوسنی است.

XS
SM
MD
LG