لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۸

شمار کشته شدگان زمین لرزه در ترکیه از ۴۳۰ تن گذشت


شمار کشته شدگان زمین لرزه در ترکیه از ۴۳۰ تن گذشت
شمار کشته شدگان زمین لرزه در ترکیه از ۴۳۰ تن گذشت

شمار کشته شدگان زمین لرزه روز یکشنبه در جنوب شرقی ترکیه ۴۳۲ تن اعلام شد. دست کم ۱۳۰۰ نفر نیز زخمی شده اند.

انتظار می رود شمار تلفات زمین لرزه که ۷ و ۲ دهم درجه ریشتر شدت داشت، افرایش پیدا کند.

امدادگران بامداد سه شنبه یک نوزاد دختر دو هفته ای و مادرش را از زیر آوار یک آپارتمان بیرون کشیدند. پدر نوزاد نیز زیر آوار بوده اما از وضعیت او اطلاعی در دست نیست.

صدها امدادگر به امید یافتن بازماندگان تمامی شب برای برداشتن قطعات بزرگ سیمانی با ماشین های سنگین کار کردند. دولت می گوید در زلزله ده ها ساختمان بزرگ فرو ریخته اند.

هزاران نفر دومین شب را در سرمای نزدیک به یخبندان گذرانده اند. صدها و یا حتی هزاران نفر هنوز در زیر آوار هستند و انتظار می رود شمار کشته شدگان بیش از این اعلام شود.

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد برای کمک به بازماندگان و رسیدن به کسانی که زیر آوار مانده اند فعالیت می کند. صلیب سرخ می گوید بیش از ۷ هزار چادر و ۲۲ هزار قطعه پتو و اجاق و نیز غذا و آب آشامیدنی توزیع شده است.

به گفته مقام ها، زمین لرزه در نزدیکی مرز ایران روی داد و بیشترین خسارت را به شهر کوچک ارجیش در حدود ۹۰ کیلومتری شهر وان وارد آورد.

زمین لرزه جریان برق و آب را نیز در چندین ناحیه قطع کرد. تاکنون بیش از ۱۰۰ پس لرزه منطقه را تکان داده است، که قدرتمندترین آن ۶ و ۱ دهم درجه ریشتر شدت داشت. روز سه شنبه پس لرزه ای به قدرت ۵ و ۴ دهم ریشتر مردم را ناچار کرد به خیابان ها فرار کنند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه از مناطق آ سیب دیده دیدن کرد و گفت تمام خانه های خشت و گلی در روستاهای نزدیک با خاک یکسان شده اند.

رهبران جهان پیام های تسلیت و پیشنهادهای کمک به ترکیه فرستاده اند. دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه و سرژ سرکیسیان رییس جمهوری ارمنستان در تماس تلفنی مشترکی با عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه مراتب همدردی خود را ابراز داشتند.

جمله آمریکا و اسراییل، آمادگی خود را برای کمک اعلام کرده اند. پرزیدنت اوباما روز یکشنبه گفت آمریکا در این دوره دشوار در کنار ترکیه خواهد ایستاد.

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت از شنیدن کشته شدن مردم در زمین لرزه اندوهگین است. وی مقام های ترکیه را به دلیل پاسخ سریع به فاجعه ستود و گفت سازمان ملل متحد در صورت درخواست، آماده کمک رسانی است.

ترکیه هنوز از جامعه بین المللی درخواست کمک نکرده است.

مقام ها می گویند هتل ها و خوابگاه ها از جمله ساختمان های ویران شده هستند.

بازماندگان می گویند فریادهای کسانی که بدام افتاده بودند تا ساعت ها پس از وقوع زلزله شنیده می شد. شهردار ارجیش خواهان کمک فوری شد و گفت شمار تلفات بسیار زیاد است.

XS
SM
MD
LG