لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

ترکیه بیش از هزار «امام مخفی» را دستگیر کرد


ترکیه روز چهارشنبه بیش از هزار تن مظنون به اشاعه سیاست های فتح الله گولن در نیروی پلیس ترکیه را دستگیر کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات ترکیه روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ماه بیش از هزار نفر را که مظنون به دست داشتن در کودتای نافرجام این کشور بودند را دستگیر کرد.

به گفته مقامات ترک، دستگیرشدگان مظنون هستند به نفوذ در نیروی پلیس ترکیه و اشاعه سیاست های فتح الله گولن، روحانی ترک ساکن آمریکا، در راستای اجرای کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه.

فتح الله گولن که در گذشته از متحدان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه، بوده متهم شده است به طراحی کودتای سال گذشته، اتهامی که آقای گولن بارها رد کرده است.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، می گوید دستگیری این مظنون ها که در عملیاتی شبانه صورت گرفته، بخشی از شبکه گولن موسوم به «امام مخفی» ها را هدف قرار داده که مظنون به نفوذ به داخل نیروی پلیس ترکیه هستند.

وزیر کشور در نشستی خبری در آنکارا، پایتخت ترکیه، به خبرنگاران گفت «هزار و نه امام مخفی از ۷۲ استان ترکیه دستگیر شده اند، و این عملیات همچنان ادامه دارد.»

این عملیات تنها ده روز پس از همه‌پرسی سراسری در ترکیه صورت گرفت که در آن رجب طیب اردوغان موفق شد با کسب اکثریت آراء برای اصلاحات پیشنهادی‌اش در قانون اساسی کشور، نقش اغلب تشریفاتی رئیس جمهوری را به جایگاهی اجرایی در کشور ارتقا دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG