لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

اردوغان پ‌کا‌کا را "طاعون" سوریه و ترکیه خواند؛ برپایی اعتراضات در مناطق جنوب ترکیه


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر بر تعهد آنکارا برای نابود کردن گروه شبه نظامیان حزب کارگران کردستان در ترکیه موسوم به پ‌کا‌کا تاکید کرد و این گروه را "طاعون پ‌کا‌کا" در ترکیه و سوریه خواند.

آقای اردوغان روز یکشنبه در اظهاراتی تلویزیونی گفت: "ما مصمم هستیم در هماهنگی با نیروهای امنیتی و برادرانمان در منطقه، ترکیه را از آشوب های پ‌کا‌کا نجات دهیم."

او گفت: "پ‌کا‌کا نمی تواند در مقابل توان و قدرت کشورمان دوان بیاورد، همانگونه که سازمان تروریستی فتح الله گولن، نمی تواند دوام بیاورد."

آقای اردوغان پ‌کا‌کا را با فتح الله گولن روحانی مقیم آمریکا و هم پیمان سابق خود مقایسه کرده است. اردوغان همچنین گفت "وظیفه" او است که داعش را شکست دهد.

دولت ترکیه گولن را مسئول کودتای نافرجام دو ماه قبل در این کشور می داند. ترکیه و آمریکا حزب کارگران کردستان را یک سازمان تروریستی می دانند.

برکناری شهرداران مناطق کردنشین

در همین حال، آنکارا روز یکشنبه ده ها نفر از شهردارانی را که در انتخابات برگزیده شدند، در حوزه های مناطق کردنشین برکنار کرد و افراد دیگری را جایگزین آنها کرد.

ترکیه این شهرداران را به داشتن روابط با شورشیان کرد متهم کرده است. اقدام ترکیه باعث شد در مناطق مرزی این کشور با سوریه و عراق اعتراضاتی برپا شود.

پلیس در شهر مرزی کردنشین سوروچ با استفاده از ماشین های آبپاش با معترضان برخورد کرد و به سمت آنها گاز اشک آور پرتاب کرد تا از اطراف ساختمان های دولتی دور شوند.

بیست و چهار منطقه شهرداری توسط گروه حزب دموکراتیک خلق ها که حامی کردها است اداره می شود و این گروه ارتباط مستقیم با شورشیان مسلح را رد کرده است و اقدام دولت ترکیه را کودتای اداری خوانده است.

وزیر عدالت ترکیه در توییتر گفته است که هیچ کشور دموکراتیکی اجازه نمی دهد شهرداران و نمایندگان از منابع شهری برای تامین مالی تروریست ها استفاده کنند و اینکه مسئولی منتخب باشد، مجوزی برای اجرای جرائم نیست.

XS
SM
MD
LG