لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

سوگند بحث‌برانگیز نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان ترکیه


لیلا زانا، نماینده پارلمان ترکیه تاریخ را تکرار کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

سوگند نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان ترکیه، نوعی تکرار تاریخ در مناسبات کردها و دولت ترکیه توصیف شده است. با این حال، دنیز بایکال رییس موقت پارلمان ترکیه سوگند او به عنوان نماینده پارلمان را رد کرده است.

لیلا زانا در مراسم افتتاح بیست وششمین دوره پارلمان ترکیه زمانی که برای ادای سوگند فراخوانده شد، قبل از قرائت سوگند به زبان کردی، صلحی با عزت و پایدار را برای ترکیه آرزو کرد و علاوه بر آن، به جای گفتن "ملت ترک" از عبارت "ملت ترکیه" استفاده کرد.

پس از خانم زانا، محمدعلی آسلان نماینده عرب زبان ترکیه نیز کلام خود را به زبان عربی آغاز کرد.

اقدام این دونماینده پارلمان ترکیه مورد انتقاد شدید دست راستی های این کشور قرار گرفت، و هر دو را به ترویج جدایی طلبی متهم کردند.

اما لیلا زانا اقدامش را نشانه ای از جلب توجه افکار عمومی در ترکیه به از سرگیری خشونت ها در مناطق کردنشین این کشور، پس از دو سال آتش بس میان دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان عنوان توصیف کرد.

وی ۲۴ سال پیش نیز با اقدامی نمادین در پارلمان ترکیه توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده بود. خانم زانا در سال ۱۹۹۱ میلادی در زمان قرائت سوگند در پارلمان ترکیه به زبان کردی صحبت کرد. نتیجه خفقان حاکم بر شرایط سیاسی واجتماعی ترکیه آن زمان، سلب مصونیت از او و اخراج از پارلمان را در پی داشت.

سه سال بعد از آن، دادگاهی در ترکیه لیلا زانا و سه نماینده دیگر مجلس این کشور را به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. وی در دوران زندان دو بار نامزد جایزه صلح نوبل شد و در سال ۱۹۹۵ نیز به خاطر فعالیت در حوزه حقوق بشر و آزادی اندیشه برنده جایزه صلح ساخاروف شد.

دنیز بایکال که در سال ۱۹۹۱ از مخالفان سرسخت خانم زانا در مجلس بود، این بار در مقام ریاست موقت مجلس، با لحنی آرام از وی خواست تا سوگندش را بار دیگر قرائت کند.

بر خلاف سال های قبل، شرایط کردها و دیگر اقلیت ها در ترکیه بهتر به نظر می رسد. اما به عقیده برخی فعالان حقوق بشر در ترکیه، این کشور تا رسیدن به دموکراسی نهایی راه دشواری پیش رو دارد.

XS
SM
MD
LG