لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

یک شهردار اپوزیسیون دولت و چندین تن دیگر به اتهام ارتباط با کودتا در ترکیه بازداشت شدند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های ترکیه یک شهردار از حزب اصلی اپوزیسیون را بر سر ادعای ارتباط با یک روحانی مسلمان ساکن آمریکا بازداشت کرده اند. در دیگر عملیات پلیس نیز نزدیک به ۲۰۰ نفر بازداشت شده اند.

خبرگزاری دولتی آناتولی روز سه شنبه گزارش داد بوراک اوغوز، شهردار شهر اورلا در ساحل دریای اژه، به اتهام ارتباط با شبکه فتح الله گولن روز دوشنبه بازداشت شده است. آنکارا گولن را مسئول کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در ترکیه می داند.

اوغوز که ماه مارس در انتخابات محلی پیروز شده بود، اولین شهردار بازداشت شده بر مبنای اتهامات تروریستی از «حزب جمهوریخواه خلق» است. پیشتر دست کم ۱۴ شهردار از حزب طرفدار کردها در ترکیه به اتهام ارتباط با شورشیان کرد بازداشت شده بودند.

«حزب جمهوریخواه خلق» بازداشت اوغوز را محکوم کرده و ارتباط او با گولن را تکذیب می کند: «ما استفاده از دستگاه قضایی برای برکناری منتخبین مردم را محکوم می کنیم.»

مقام های مسئول همچنین ۱۷۱ نفر را به ظن ارتباط با شبکه گولن در یورش هایی همزمان در آنکارا بازداشت کرده اند. بازداشت شدگان مظنون به استفاده از نرم افزار پیام رسانی هستند که ترکیه می گوید توطئه گران کودتا از آن استفاده می کردند. دادستان ها همچنین حکم بازداشت ۱۸ نفر از کارکنان وزارت بهداشت ترکیه، از جمله ۱۰ پزشک، را صادر کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG