لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۹

تشکیل شورای عالی نظامی «یاش» به منظور ترمیم رهبری نظامی ترکیه


تشکیل شورای عالی نظامی «یاش» به منظور ترمیم رهبری نظامی ترکیه
تشکیل شورای عالی نظامی «یاش» به منظور ترمیم رهبری نظامی ترکیه

فرماندهان ارشد نظامی ترکیه هفته پیش در اعتراض به دستگیری افسران مرتبط با اتهام توطئه کودتا در آن کشور استعفا کردند.

نخست وزیر ترکیه برای ترمیم رهبری نظامی آن کشور دوشنبه با افسران ارشد و مقام های عالیرتبه نظامی دیدار و جلسه چهار روزه شورای عالی نظامی موسوم به «یاش YAS» را تشکیل داد.

کشمکش میان نظامیان سکولار و دولت اسلام گرا روز جمعه گذشته به اوج خود رسید. رییس ستاد کل ارتش به همراه فرماندهان نیروهای ارتش، دریایی و هوایی به اعتراض استعفا کردند و دستگاه نظامی به آشفتگی کشیده شد.

تنها ۹ تن ژنرال ارشد از چهارده نفر معمول در جلسه دوشنبه حضور داشتند. انتظار نمی رود اردوغان پیش از پنجشنبه نام فرماندهان جدید را اعلام کند، ولی وی به سرعت فرمانده پیشین ژاندارمری ژنرال «نجدت اوزل» را به عنوان کفیل رییس ستاد ارتش ترکیه معرفی کرد.

به نوشته وال استریت جورنال رویارویی هفته پیش با فرماندهان نظامی تازه ترین مورد از قدرت نمایی اردوغان پس از پیروزی وی برای دور سوم در دوازدهم ژوئن گذشته محسوب می شود. از مشکل کردهای ترکیه گرفته تا قبرس و اسراییل و مسئله اقتصادی و اکنون دستگاه نظامی، اردوغان به طور مداوم پیروز شده است. و اکنون او با این قدرت تازه یافته چه خواهد کرد،، بزرگترین سوال مطرح در ترکیه است .

شورای «یاش» که دوبار در سال تشکیل می شود اکنون با چالش پر کردن پست های ارشد نظامی روبروست زیرا دولت با برخی از کاندیداهای پیشتاز مخالفت می ورزد و بعضی دیگر نیز به اتهام توطئه سرنگونی دولت با محاکمه روبرو هستند. نظامیان هرگونه توطئه چینی برای سرنگونی دولت را رد کرده اند.

«عبدالله گل» رییس جمهوری روز شنبه ادعای وجود بحران در کشور را رد کرد و سخنرانی معمول روز شنبه نخست وزیر نیز بر قانون اساسی جدید این کشور کاندیدای پیوستن به اتحادیه اروپا تمرکز داشت.

در این میان دوشنبه برخی اعضای پارلمان بریتانیا نسبت به تهدیدهای امنیتی پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کردند.

کمیته امور داخلی پارلمان بریتانیا هشدار داد پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا به معنی گسترش مرزهای این اتحادیه به سوریه، ایران و عراق است و آن را مایه تهدیدهای امنیتی عمده ای قلمداد کردند.

XS
SM
MD
LG