لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

اردوغان خواهان کناره گیری قذافی شد


اردوغان روزسه شنبه در استانبول گفت رهبر لیبی به جای اصلاحات، خونریزی و نابودی را پیشه کرده است
اردوغان روزسه شنبه در استانبول گفت رهبر لیبی به جای اصلاحات، خونریزی و نابودی را پیشه کرده است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه معمر قذافی را به کناره گیری از قدرت و خروج فوری از لیبی فراخواند. آقای اردوغان روزسه شنبه در استانبول گفت رهبر لیبی به جای اصلاحات، خونریزی و نابودی را پیشه کرده است.

ترکیه روز گذشته اعلام کرد دیپلمات هایش را از طرابلس خارج می کند. سفارت ترکیه از معدود سفارتخانه هایی بود که همچنان در پایتخت لیبی به کار خود ادامه می داد. ترکیه پیش از این، از متحدان لیبی و مخالف مداخله نظامی بین المللی در آن کشور بود.

سازمان ملل متحد روز یکشنبه کارمندان بین المللی خود را از طرابلس خارج کرد.

در همین حال لوئیس - مورنو - اوکامپو، دادستان دادگاه جنایی بین المللی می گوید شواهد قوی دایر بر وقوع جنایت علیه بشریت در لیبی در دست دارد. این دادستان می گوید مدارکی از تیراندازی به تظاهرکنندگان، دستگیری های غیرقانونی گسترده، ناپدید و شکنجه شدن افراد را جمع آوری کرده است.

سازمان بین المللی برای مهاجرت روز سه شنبه از تمام طرف های بحران در لیبی درخواست کرد اجازه دهند کشتی نجات آن سازمان در بندر مصراته پهلو گیرد. کشتی از روز شنبه در انتظار بوده است و سازمان می گوید حدود یک هزار مهاجر و شهروند مجروح در آنجا سرگردان هستند و نیاز دارند تخلیه شوند.

این درخواست یک روز پس از آن عنوان می شود که نیروهای طرفدار دولت به حملات جدید علیه شهر محاصره شده در غرب لیبی دست زدند.

روز دوشنبه، در حالی که تانک های طرفدار دولت به گلوله باران مصراته ادامه می دادند، دست کم ۴ تن جان خود را از دست داده و ۳۰ نفر مجروح شدند. سومین روز آتش راکت و توپخانه از رسیدن کشتی های بین المللی امداد به شهر جلوگیری می کند.

این در حالی است که حمله های نیروهای دولتی لیبی به شهر در محاصره مصراته در غرب لیبی همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG