لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

خطر خرابکاری تندروها در صلح میان ترکیه و کردها


دولت ترکیه گروه های تندرو را مسئول انفجارهای اخیر این کشور دانسته است. براساس گزارش خبرگزاریها طی دو روز گذشته و پیش از پیام صلح عبدالله اوجلان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان، دو انفجار در نزدیکی ساختمان وزارت دادگستری و دفتر مرکزی حزب حاکم ترکیه در آنکارا و استانبول رخ داده است.

انتظار می رود عبدالله اوجلان در پیام روز پنجشنبه خود از کردها بخواهد با پذیرش آتش بس به مذاکرات صلح با دولت ترکیه بپیوندند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت چندین انفجار را که سه شنبه در برابر ساختمان های دولتی و دفتر حزب حاکم در آنکارا و استانبول رخ داده است برعهده نگرفته است اما وزیر دادگستری ترکیه می گوید این انفجارها شبیه بمب گذاری انتحاری ماه فوریه در برابر سفارت آمریکاست، که یک گروه مارکسیستی مسئولیت آن را برعهده گرفت.

پلیس ترکیه می گوید در جریان انفجارهای ناشی از پرتاب نارنجک و راکت در روز سه شنبه به ساختمان وزارت دادگستری و دفتر حزب حاکم در آنکارا یک شهروند به صورت سطحی زخمی شده است.

مقام های دولت ترکیه گروه های تندرویی را مسئول این عملیات دانسته اند که مخالف مذاکرات صلح میان دولت و کردها برای پایان دادن به ۲۹ سال جنگ و خونریزی در ترکیه هستند.

این گروه ها پیش از این با حمله انتحاری به سفارت آمریکا در آنکارا باعث مرگ چندین شهروند شده بودند. پیش از آن نیز حمله انتحاری این گروه ها در استانبول منجر به مرگ یک پلیس شده بود.

به گفته مقام های دولتی این رویدادها که در آستانه پیام تاریخی و سرنوشت ساز عبدالله اوجلان در ترکیه رخ داده است با هدف توقف در مذاکرات صلح و آشتی میان دولت و حزب کارگران کردستان صورت گرفته است.

گفته می شود عبدالله اوجلان در پیام شادباش نوروزی خود که روز اول فروردین آن را منتشر خواهد کرد از کردهای ترکیه می خواهد تا آتش بس برقرارکنند و به مذاکرات صلح با دولت ترکیه بپیوندند - مذاکراتی که امید می رود راهی برای پایان دادن به جنگهای خونین سه دهه اخیر بیابد، که تاکنون منجر به مرگ بیش از چهل هزار شهروند ترکیه شده است.

عبدالله اوجلان که هم اینک در جزیره ای در نزدیکی استانبول زندانی ست، در پیام های اخیر خود خواهان توافق با دولت ترکیه برای دستیابی به خودمختاری محلی در چارچوب حاکمیت ملی ترکیه شده است -راهکاری که با مقاومت و مخالفت هایی در ترکیه روبرو شده است.
XS
SM
MD
LG