لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۸

شورشیان کرد از ترکیه خارج می شوند


یک فرمانده شورشیان کرد ترکیه اعلام کرده است هزاران رزمنده در اوائل ماه مه خروج از ترکیه را آغاز خواهند کرد و به شمال عراق باز خواهند گشت.

به گزارش منابع خبری، مراد کاراییلان، رهبر حزب کارگران کردستان، روز پنجشنبه دریک کنفرانس خبری در ناحیه ای در کوهستان های قندیل در شمال عراق گفت خروج این نیروها تدریجی خواهد بود، اما هشدار داد اگر چریک ها هنگام ترک ترکیه مورد حمله قرار گیرند، عملیات خروج بی درنگ متوقف خواهد شد.

اسوشیتد پرس می گوید کاراییلان همچنین برای نخستین بار تعهداتی را که دولت ترکیه نیاز دارد برای صلح به آنها عمل کند تشریح کرد، از جمله اجرای قانون اساسی جدید، منحل ساختن واحد های امنیتی ویژه که برای جنگ با شورشیان تشکیل شدند، و اعلام بخشودگی برای تمام چریک های زندانی.

کاراییلان که رهبری پ کا کا را درپی زندانی شدن عبداله اوجالان برعهده گرفت گفت «خروج تدریجی و گروه گروه خواهد بود، و در زودترین زمان ممکن تکمیل خواهد شد.»

او گفت شورشیان از همان مسیرهایی که برای ورود به ترکیه از عراق استفاده می کنند بازخواهند گشت.

اسوشیتد پرس می گوید مقامات ترکیه درباره تصمیم رهبری حزب کارگران کردستان هنوز اظهار نظرنکرده اند. اما دربیانیه مبهمی در پایان جلسه شورای امنیت ملی گفته می شود رهبران ترکیه گام هایی را که لازم است برای تضمین کوشش های جاری جهت برقراری صلح و امنیت برداشته شود، مورد ارزیابی قرار دادند.

اسوشیتد پرس می گوید بازگشت شورشیان کرد گامی عمده در جهت یافتن یک راه حل سیاسی برای مناقشه ای که به فروپاشی امپراتوری عثمانی و تغییر مرزها درخاورمیانه بازمی گردد دیده می شود.

در دوازدهم فروردین ماه گذشته یک نهاد مشورتی برای کمک به شکل دادن افکار عمومی نسبت به جدیدترین روند صلح با شورشیان کرد در ترکیه تشکیل شد. معاون نخست وزیر ترکیه در آن زمان به خبرنگاران گفت این گروه مرکب است از «شخصیتهای محترمی که زمینه ای مشترک در دمکراسی و آزادی دارند.»
XS
SM
MD
LG