لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۴

نخست وزیر ترکیه بر ادامه مبارزه با شورشیان کرد تأکید کرد


تصویری از زنان عضو گروه شبه نظامی پ کاکا
تصویری از زنان عضو گروه شبه نظامی پ کاکا

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در مراسم تدفین شماری از سربازان ترک در شهر شرقی وان که روز شنبه در درگیری با شبه نظامیان متعلق به حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کاکا کشته شدند، شرکت کرد.

آقای اردوغان در مراسم تدفین ۱۱ سرباز ترکیه در روز یکشنبه گفت شورشیان پ کاکا، که نخست وزیر ترکیه آنان را «تروریست» خواند، پیروز نخواهند شد. آقای اردوغان گفت آنان «درخون خود خواهند غلطید».

خبرگزاری رسمی ترکیه در روز یکشنبه گفت شورشیان کرد یک سرباز دیگر ترکیه را در حمله به یک پایگاه نظامی در نزدیکی پالو در استان الازیگ در جنوب شرقی کشتند.

روز شنبه هواپیماهای نظامی ترکیه حملاتی علیه مواضع مشکوک شورشیان کرد در شمال ترکیه انجام دادند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد سربازان ترک شبانه به شمال عراق رفتند و در فاصله ۱۰ کیلومتری در درون خاک عراق، به جست و جوی شبه نظامیان کرد پرداختند.

مقامات نظامی ترکیه گفتند ناآرامی در بامداد شنبه و زمانی آغاز شد که شبه نظامیان پ کاکا به یک پست ارتش در نزدیکی مرز عراق حمله کردند.

به گفته ارتش ترکیه دست کم ۹ سرباز و ۱۲ شورشی در این درگیری ها کشته شدند. ارتش ترکیه همچنین می گوید انفجار مین دو سرباز دیگر را که در عملیات بازداشت شورشیان در منطقه مشارکت داشتند، به کشتن داد.

پ کاکا با هدف استقلال کردستان در جنوب شرقی ترکیه مبارزه می کند و به تازگی به آتش بس یک طرفه را به دلیل آنچه که حملات مکرر ارتش ترکیه خواند، پایان داد.

آنکارا و اغلب کشورهای جامعه بین الملل از جمله ایالات متحده و اتحادیه اروپا، پ کاکا را یک گروه تروریستی قلمداد می کنند.

XS
SM
MD
LG