لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۲

افتتاح فرودگاه جدید «استانبول»؛ اردوغان می گوید این فرودگاه تا ۲۰۲۸ بزرگترین در جهان می‌شود


فرودگاه جدید ترکیه به نام «فرودگاه استانبول» همزمان با۹۵ سالگرد استقرار جمهوری در این کشور افتتاح شد.
فرودگاه جدید ترکیه به نام «فرودگاه استانبول» همزمان با۹۵ سالگرد استقرار جمهوری در این کشور افتتاح شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه،‌ روز دوشنبه ۷ آبان ماه، و همزمان با نود و پنجمین سالگرد استقرار جمهوری در این کشور، فرودگاه جدید شهر «استانبول» را افتتاح کرد. پیش از این، ترکیه فرودگاه «آتاتورک» را با ظرفیت انتقال ۶۴ میلیون نفر در سال، به عنوان بزرگترین فرودگاه بین المللی خود می‌شناخت.

فرودگاه جدید استانبول ظرفیت جابجایی ۹۰ میلیون مسافر را در سال دارد و به گفته اردوغان ظرفیت این فرودگاه به ۲۰۰ میلیون نفر یعنی دو برابر ظرفیت حال حاضر بزرگترین فرودگاه جهان در «هارتزفیلد جکسون آتلانتا» خواهد رسید و تمام فازهای آن تا سال ۲۰۲۸ به پایان می‌رسد تا به بزرگترین فرودگاه جهان تبدیل شود.

ترکیه امیدوار است به یکی از مسیرهای مهم ترانزیت جهان و نقطه اتصال ۶۰ کشور با حجم اقتصادی ۶۰ تریلیون دلار تبدیل شود. پروژه‌ایی که قرار است برای اتمام آن در ۱۰ سال آینده، نزدیک به ۱۹ هزار هکتار اشغال شود.

اما از ویژگی‌های این فرودگاه می توان به طرح‌های استفاده شده که بیشتر نقش‌های ترک و اسلامی هستند، اشاره کرد. همچنین طرح معماری برج کنترل این فرودگاه برنده جایزه معماری بین المللی ۲۰۱۶ شده است.

قرار است خطوط هوایی ترکیه اولین پرواز خود را از این فرودگاه به سه مقصد محلی «آنکارا»،‌ «آنتالیا» و ازمیر آغاز کنند. البته پروازهایی نیز به «باکو» و «ارکان» در شمال قبرس انجام خواهد شد.

فرودگاه استانبول وجه دیگری نیز دارد؛ وجهی که در زمان انجام پروژه این فرودگاه، نگرانی‌هایی را در مورد حقوق کارگران و مسائل زیست محیطی را به همراه داشته است.

نیت دمیر رئیس اتحادیه کارگران ساختمانی با اشاره به مرگ کارگران ساختمانی در این پروژه گفته بود،‌ تعیین موعد ۲۹ اکتبر برای افتتاح این فرودگاه یکی از دلایل اصلی مرگ کارگران است. برای انجام این پروژه بالغ بر ۳۲هزار کارگر ساختمانی به کار گرفته شده بودند.

او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که «این فرودگاه به یک گورستان تبدیل شده است و فشار بی وقفه کار و ساعت های طولانی انجام کار، از جمله دلایل مرگ کارگرها است.»

در حالی که خبرها حاکی از مرگ نزدیک به ۳۸ کارگر ساختمانی در این پروژه بود، اما وزارت کار ترکیه این آمار را رد و اعلام کرد که در ماه فوریه ۲۷ کارگر در محل کشته شدند.

همچنین تظاهرات اعتراضی در رابطه با شرایط کار، دستمزد پایین و مرگ و میر ساختمانی در ماه سپتامبر از سوی اتحادیه‌های مستقل کارگری برگزار شد و به صورت رسمی اعلام شد که ۳۰ نفر از کارگران از جمله رهبران این اتحادیه‌ها بازاداشت شده اند.

پیامدهای زیست محیطی از دیگر موضوعاتی است که در حاشیه ساخت فرودگاه استانبول مطرح شد. کارشناسان بر این باورند که فرودگاه جدید جنگل‌ها، تالاب ها و تپه های ساحلی را نابود کرده و تنوع زیستی را تهدید می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG