لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

پارلمان ترکیه توافق دوستی با اسرائیل را تأیید کرد


پارلمان ترکیه
پارلمان ترکیه

پارلمان ترکیه توافق دوستی با اسرائیل را که دو ماه پیش میان دو دولت امضا شده بود تایید کرد که به گفته بینالی ایلدریم نخست وزیر ترکیه، به ۶ سال اختلاف میان دو قدرت منطقه ای پایان خواهد داد.

روابط میان دو اسرائیل و ترکیه در سال ۲۰۱۰ و پس از حمله نیروی دریایی اسرائیل به کشتی امدادی ترکیه برای فلسطینیان محاصره شده در نوار غزه تیره شده بود. در آن حمله ۱۰ شهروند ترکیه کشته شدند.

بنا به خبرگزاری رویترز، بر اساس توافق جدید میان دو کشور، اسرائیل علاوه بر پوزشخواهی از ترکیه، ۲۰ میلیون دلار غرامت نیز به بازماندگان قربانیان و آسیب دیدگان این واقعه خواهد پرداخت، و ترکیه نیز در عوض از شکایت خود صرف نظر خواهد کرد. این دو کشور درچارچوب توافق جدید سفیر هم مبادله خواهند کرد.

تحت توافقنامه جدید، محاصره دریایی نوار غزه توسط اسرائیل که ترکیه خواستار لغو آن است، همچنان برجا خواهد ماند، اما نیروهای امدادی می توانند از طریق بندرهای اسرائیل وارد نوار غزه شوند.

اسرائیل می گوید محاصره نوار غزه برای جلوگیری از قاچاق اسلحه توسط حماس امری ضروری است. حماس که در سال ۲۰۰۶ در انتخابات مجلس فلسطینی ها برنده شد، توسط آمریکا و اتحادیه اروپا یک گروه تروریستی محسوب می شود و آخرین بار نیز در سال ۲۰۱۴ وارد جنگ با اسرائیل شد.

XS
SM
MD
LG