لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

پرداخت غرامت اسرائیل به قربانیان ناوگان ترکیه


گزارشی که در یک روزنامه اسرائیلی منتشر شده حاکی از آن است که اسرائیل ۲۰ میلیون دلار به ترکیه پیشنهاد کرده تا به عنوان جبران مافات و خسارات حمله سال ۲۰۱۰ به ناوگان کشتی های ترک راهی غزه بپردازد.

هاآرتز چاپ اسرائیل نوشته است که هنوز پاسخی از سوی ترکیه دریافت نشده است.
اسرائیل به بهانه آن که ترکیه به مقررات محدودیت انتقال کالا به غزه بی توجهی کرده، به ناوگان دریایی ترکیه که در راه غزه بود حمله کرد. این ناوگان حامل مواد خوراکی و کمکهای ضروری برای مردم غزه بود که در شرایط دشواری به سر می بردند.

در پی گرویدن روابط آنکارا و تل اویو به تیرگی، آنکارا از اسرائیل خواهان پوزش خواهی رسمی و پرداخت غرامت به خانواده ها و بازماندگان ۹ نفری شد که کشته شدند و همچنین شمار بسیار دیگری که طی این حادثه مجروح شده بودند.

سال گذشته اسرائیل این عذرخواهی رسمی را انجام داد اما گفت و گوها برای پرداخت غرامت میان دو سوی جریان تاکنون ادامه یافته است و طی این گفت و گوها آنکارا نیز از میزان اولیه غرامتی که در خواست کرده بود، کاسته است.

تل آویو اعلام آمادگی کرده که مبلغ ۱۵ میلیون دلار خسارت بپردازد اما ترکیه تاکنون گفته است که به مبلغ کمتر از ۳۰ میلیون دلار راضی نخواهد شد. نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به تیم مذاکره کننده اش اجازه داده تا این مبلغ را تا ۲۰ میلیون بالا ببرند و اگر لازم شد حتی ۳ میلیون دلار دیگر نیز به آن اضافه کنند.

خبرهای منتشر شده پیرامون پرداخت این مبلغ غرامت حاکی از آن است که این مبلغ مستقیما به خانواده های قربانیان اعطا نمی شود و در صندوقی قرار می گیرد و بر اساس بررسی های لازم، از آن راه به خانواده ها و افراد نیازمندی که قربانی این حمله شده اند، تعلق خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG