لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۸

ترکیه می خواهد در مورد حمله اسراییل به کشتی های حامل کمک تحقیقات بین المللی صورت گیرد


قانونگذاران در پارلمان ترکیه از دولت خواسته اند در پی حمله مرگبار کماندوهای اسراییلی به ناوگان کشتی های حامل کمک برای غزه، در مناسبات سیاسی، اقتصادی و نظامی با اسراییل باز نگری کند.

قانونگذاران روز چهارشنبه بیانیه ای تصویب کردند که حمله را نقض آشکار مقررات سازمان ملل متحد و نیز قوانین بین المللی می نامد.

پیشتر، وزیر امور خارجه ترکیه گفت کشور او می خواهد یک کمیسیون بین المللی برای تحقیق درباره حمله مرگبار اسراییل به ناوگان کشتیهای حامل کمک به غزه تشکیل شود.

احمد داووت اوغلو، این موضوع را روز چهارشنبه در آنکارا و دو روز پس از آن عنوان کرد که چهار شهروند ترکیه در حمله که خشم بین المللی را علیه اسراییل برانگیخته است، کشته شدند. مقامات ترکیه بارها خواهان تحقیقاتی مستقل شده اند، در حالی که آمریکا می گوید از تحقیقات داخلی اسراییل حمایت می کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه تلفنی با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه صحبت کرد. و بنا به بیانیه کاخ سفید، همدردی عمیق خود را با مردم ترکیه ابزار داشت و بر اهمیت یافتن راه های بهتری برای رساندن کمک های انسان دوستانه به غزه بدون تضعیف امنیت اسراییل تاکید گذاشت.

ترکیه از اسراییل خواسته است به محاصره نوار غزه پایان دهد.

نیکاراگوئه در اعتراض به حمله مرگبار مناسبات دیپلماتیک خود با اسراییل را قطع کرد.

روسیه و اتحادیه اروپا روز سه شنبه مشترکا خواهان تحقیقاتی مستقل شدند، و جداگانه توسل اسراییل به نیروی مرگبار را محکوم کردند.

اسراییل گفته است سربازان برای دفاع از خود تیراندازی کردند.

XS
SM
MD
LG