لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۲

یک روس در ترکیه به ظن توطئه برای حمله تروریستی دستگیر شد


رناد باکی‌یف در شهر آدانا در جنوب ترکیه بازداشت شده است - ۱۹ مرداد ۱۳۹۶
رناد باکی‌یف در شهر آدانا در جنوب ترکیه بازداشت شده است - ۱۹ مرداد ۱۳۹۶

نیروهای امنیتی ترکیه روز پنجشنبه یک شهروند روسیه ساکن در آن کشور را، که مظنون به ارتباط با گروه افراطی داعش و برنامه ریزی برای انجام حملات تروریستی با استفاده از پهپاد است، دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزرای آسوشیتدپرس، پلیس ترکیه می‌گوید رناد باکی‌یف در شهر آدانا در جنوب ترکیه بازداشت شده و مظنون به توطئه برای حمله به هواپیمای آمریکا یا به پایگاه هوایی اینجرلیک است.

پلیس آدانا در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت، باکی‌یف همچنین قصد داشت حمله‌ای را علیه جامعه علوی‌های ساکن شهر ترتیب دهد. وی با داعش مرتبط بوده و قبلا نیز به سوریه سفر کرده است.

علوی‌ها – که پیرو شاخه‌ای از اسلام شیعه هستند – در ترکیه در اقلیت قرار دارند؛ اما پس از مسلمانان سنی که اکثریت جمعیت آن کشور را به خود اختصاص داده‌اند، بزرگترین جامعه مسلمان ترکیه هستند.

خبرگزارش غیردولتی دوغان نیز در گزارشی در همین زمینه گفته است که وی در طول بازجویی علوی‌ها را «دشمنان خدا» دانسته و از لزوم قتل آنها دفاع کرده است.

پلیس ترکیه می‌گوید این شهروند روس برای خرید پهپاد، از دیگر پیکارجویان داعش از طریق ارسال پیام در شبکه پیام‌رسان تلگرام تقاضای ۲۸۰۰ لیر ترکیه (نزدیک ۸۰۰ دلار آمریکا) کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG