لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

اردوغان به عراق هشدار داد: اگر به دوستی با ترکیه آسیب بزنید ضرر خواهید کرد


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می گوید نیروهایی سعی دارند ترکیه را از عملیات آزادسازی موصول دور نگاه دارند چرا که ترکیه نقشه تغییر موازنه قومیتی در منطقه را بر هم میریزد. اردوغان از این نیروها نام نبرده است.

به گزارش واشنگتن پست اظهارات رئیس جمهوری ترکیه همزمان با اوج تنش های این کشور با عراق بر سر حضور سربازان ترک در شمال عراق و آموزش به سربازان عراقی برای بازپس گیری موصل ایراد شده است.

آقای اردوغان این سخنان را روز چهارشنبه و در میان گروهی از وزیران ترکیه در آنکارا گفت. او گفت «سناریوی تحریک درگیری های فرقه ای» در موصل در جریان است و تاکید کرد ترکیه مصمم است بخشی از عملیات موصل باشد تا ثبات خود را تضمین کند.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: «موضع ما هیچ ربطی به جنگ افروزی، نقض تمامیت ارضی عراق و هیچگونه انگیزه برتری جویی» ندارد. او افزود: «ما می خواهیم هرجایی که لازم است از آزادی و آینده خود دفاع کنیم حاضر باشیم. این مکان در حال حاضر موصل است و بنابراین در موصل خواهیم بود.»

رهبر ترکیه همچنین تاکید کرد که مقامات آمریکایی با مشارکت نیروی هوایی ترکیه در ائتلاف به رهبری آمریکا موافقت کرده اند. او گفت تلاش ها برای حضور گسترده تر ترکیه در عملیات موصل در جریان است.

اردوغان همچنین گفت که کشورش پذیرای بیش از ۳۰۰ هزار پناهجویی است که از خشونت های عراق فرار کرده اند و به رهبران عراق درباره به خطر افتادن دوستی ترکیه هشدار داد و گفت: «هرگز نخواهید توانست چنین دوستی پیدا کنید. اگر به این دوستی آسیب بزنید ضرر خواهید کرد.»

XS
SM
MD
LG