لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

ترکیه می خواهد حجم بازرگانی با ایران را به ۳۰ میلیارد دلار برساند


وزیر گمرکات و تجارت ترکیه می گوید در پی لغو تحریم ها که معاملات بانکی با ایران را تسهیل کرده است، آنکارا قصد دارد سطح تجارت با ایران را سه برابر کند و به ۳۰ میلیارد دلار برساند.

آمریکا و اتحادیه اروپا در ماه ژانویه تحریم های مرتبط با برنامه اتمی ایران را لغو کردند اما برخی تحریم ها باقی است، و امیدهای ایران برای ورود به بازارهای جهانی را کاهش می دهد.

با این حال، بولنت تفنگچی در مصاحبه ای در آنکارا به رویترز گفت پس از کاهش تحریم ها معاملات بانکی و مالی با ایران آسان تر شده است و روابط بازرگانی بین دو کشور را که هم اینک پررونق است تقویت خواهد کرد.

او گفت حجم معاملات تجاری بین دو کشور در ۲۰۱۲ به ۲۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید، سپس در ۲۰۱۵ با نمودار شدن آثار تحریم ها در ۲۰۱۵، به زیر ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافت.

در اوائل ژوئن، یک مقام اقتصادی ایران گفت بانک های مرکزی ایران و ترکیه در نشانه ای از عادی شدن مناسبات بانکی، تماس های خود را در شبکه مالی جهانی سویفت دو باره برقرار کرده اند.

تفنگچی همچنین تصریح کرد که ترکیه قصد دارد صادرات خود را در سال جاری میلادی از ۱۴۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۱۵۵.۵ میلیارد دلار افزایش دهد و رشد اقتصادی خود را به ۴.۵ درصد برساند که اینها اهدافی قابل دستیابی است.

XS
SM
MD
LG