لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

هاآرتض: آیا ترکیه تجهیزات خریداری شده از اسرائیل را به تهران فروخته است؟


اردوغان و محمد واعظی وزیر سابق ارتباطات و از نزدیکان حسن روحانی
اردوغان و محمد واعظی وزیر سابق ارتباطات و از نزدیکان حسن روحانی

هاآرتض در گزارشی نوشت: روزنامه یدیوت آحارانوت اسرائیل گزارش داده است که سازمان ملل متحد در حال تحقیق در این باره است که آیا ترکیه تجهیزات الکترونیک اسرائیلی به ایران فرستاده است یا نه. این امر در صورت صحت تخلف از تحریم های شورای امنیت علیه ایران محسوب می شود. سازمان ملل متحد از اسرائیل در این باره خواستار اطلاعات بیشتر شده است.

بنا بر گزارش ها، در ژوئیه ۲۰۱۷، محموله ای از خازن های الکترونیکی ساخت شرکت «خازن های برق سلم اورشلیم» در امارات متحده عربی ضبط و توقیف شد. منابعی در آن شرکت می گویند این وسایل به یک شرکت ترکیه ای فروخته شده بود. شرکت اسرائیلی می گوید: «ما به کشورهای دشمن کالا نمی فروشیم. اگر این تجهیزات از ایران سر درآورده باشد، خریدار ترک ما را فریب داده است.»

این خبر در میانه یک بحران دیپلماتیک میان ترکیه و اسرائیل، بر سر کشته شدن فلسطینیان توسط نیروهای اسرائیلی در مرز غزه، در پی انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، مطرح می شود.

چهارشنبه تصاویری از سفیر اخراجی اسرائیل در ترکیه نشان داده شد که او را هنگام ترک ترکیه در فرودگاه استانبول ضمن بازرسی بدنی نشان می داد.

بعضی دیپلمات ها می گویند این نوع بازرسی از افرادی که مصونیت دیپلماتیک دارند، امری غیرمعمول نیست، اما دعوت از رسانه ها برای تصویربرداری از این صحنه هدفی جز تحقیر نداشته است.

وزارت خارجه اسرائیل در واکنش به این اقدام، تنها دیپلمات ترک باقی مانده در اسرائیل را در برابر دوربین رسانه ها به وزارت خارجه فرا خواند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG