لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

تنش بین ترکیه، عراق و ایران شدت می گیرد


تنش بین ترکیه، عراق و ایران شدت می گیرد

معاون نخست وزیر ترکیه می گوید کشور به عملیات مرزی به عراق علیه شورشیانی که از منطقه برای حمله به جنوب شرقی ترکیه استفاده می کنند ادامه خواهد داد.

بصیر آتالای روز چهارشنبه گفت او عملیات زمینی را اگر برای تارومار کردن حدود ۲ هزار شورشی کرد در شمال عراق لازم باشد، رد نخواهد کرد. آتالای این موضوع را در حالی عنوان کرد که هشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق وارد آنکارا شد و قصد دارد در این باره که کشور او چگونه می تواند به نبرد با شورشیان پ کا کا کمک کند، با رهبران ترکیه به تبادل نظر یپردازد.

هواپیماهای جنگی ترکیه پایگاه های شورشیان در شمال عراق را چندین باز بمباران کرده اند، و آنکارا از عراق خواسته است از استفاده از آن کشور بعنوان سکویی برای حملات شورشیان به ترکیه جلوگیری کند. با این حال، مقامات در بغداد از ترکیه خواسته اند به حملات ادامه ندهد و قول داده اند تمام اقدامات لازم را علیه شورشیان پ کا کا بعمل آورند.

ترکیه و بیشتر جامعه بین المللی، از جمله امریکا و اتحادیه اروپا، پ کا کا را یک گروه تروریستی تلقی می کنند.

در این میان، مناسبات ترکیه با ایران از زمانی که آنکارا موافقت کرد بخشی از سیستم رادار هشدار اولیه امریکا در آن کشور نصب شود، متشنج شده است. ایران مدعی است که سپر موشکی از اسراییل حفاظت خواهد کرد و موشک های ایران را هدف خواهد گرفت. سرتیپ مسعود جزایری رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران هشدار داد که ترکیه ممکن است با «پیامدهای نامطلوب» روبرو شود و آنرا ترغیب کرد در تصمیم خود برای میزانی رادار ناتو بازنگری کند.

XS
SM
MD
LG