لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

دیدگاه| آیا ترکیه به کشوری مافیایی بدل می‌شود؟


مقاله ای از رایان گینگراس در فارین افرز

دادگاه رضا ضراب، تاجر ایرانی ترکیه ای در منتهن نیویورک از طرح طلا در برابر نفت برای دور زدن تحریم های بین المللی علیه ایران با کمک بستگان و متحدان وزیران دولت ترکیه پرده برداشته است.

هر چند آنکارا این دادگاه را توطئه طرفداران فتح الله گولن، روحانی مخالف اردوغان ساکن آمریکا، عنوان می کند ولی پرونده ضراب تنها یکی از نمونه های روندی گسترده تر در ترکیه است: ظهور دوباره مجرمان سازمان دهی شده. طی یک دهه گذشته ترکیه شاهد گسترش تجارت های غیرقانونی و قاچاق در سراسر کشور بوده است. بخشی از آن ناشی از جنگ داخلی سوریه که سال ۲۰۱۱ شروع شد و همچنین وخامت اوضاع داخلی عراق با قدرت گرفتن داعش در سال ۲۰۱۴ است. بی ثباتی امنیتی منجر به انفجار فعالیت های قاچاق در مرز جنوبی ترکیه شد.

دلیل دیگر افزایش فعالیت های غیرقانونی رجب طیب اردوغان و دولت او است. دولت اردوغان در برابر این قاچاق ها سکوت اختیار کرده است.

در واقع دولت اردوغان در این فعالیت های مجرمانه دست داشته است. بازداشت و آزادی رضا ضراب در ترکیه در سال ۲۰۱۳ یکی از نشانه های آن است.

موج دستگیری های پس از کودتای نافرجام ترکیه هم مایه نگرانی های غرب شد و به تنش میان غرب و ترکیه دامن زد.

ترکیه زمانی شریکی مطمئن برای آمریکا در جنگ با تروریسم و مجرمان سازماندهی شده بود. امروز دیگر چنین نیست. با توجه به اختلافات واشنگتن و آنکارا بر سر سوریه فهرست متحدان اردوغان روز به روز کوتاه تر می شود. آمریکا و اروپا برای این واقعیت باید خود را آماده کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG