لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

نشست سران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان در آنتالیا


سال پیش نشست گروه بیست در استرالیا برگزار شد.
سال پیش نشست گروه بیست در استرالیا برگزار شد.

شهر بندری آنتالیا در ترکیه، روز یکشنبه میزبان نشست دو روزه سران گروه ۲۰ خواهد بود.

در نشست آنتالیا، سران ۲۰ کشور و رؤسای بانک های مرکزی آنها شرکت دارند. گروه ۲۰ در حال حاضر ۸۵ درصد اقتصاد و ۷۵ درصد بازرگانی جهان را در اختیار دارد. از سوی دیگر، دو سوم جمعیت جهان در این ۲۰ کشور سکونت دارند.

۱۹ کشور آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی ، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، ترکیه، افریقای جنوبی، بریتانیا و آمریکا به همراه اتحادیه اروپا، گروه ۲۰ را تشکیل می دهند.

باراک اوباما، ولادیمیر پوتین، دیوید کامرون، شی جین پینگ، آنگلا مرکل، و فرانسوا اولاند از جمله رهبرانی هستند که در نشست سران گروه ۲۰ در آنتالیا حضور می یابند.

بنا به دعوت دولت ترکیه که کشور میزبان است، سران کشورهای آذربایجان، زیمبابوه، مالزی، سنگاپور و اسپانیا نیز در این گردهمایی حضور خواهند داشت.

ترکیه در ماه دسامبر ۲۰۱۴ ریاست گروه ۲۰ را از استرالیا تحویل گرفت و در نشست جاری آن را به چین، میزبان سال بعد تحویل خواهد داد.

سیل مهاجران از خاور میانه و آفریقا به اروپا بر نشست امسال سران گروه ۲۰ سایه افکنده است، اما گفتگو درباره چاره جویی برای گرمایش سیاره زمین نیز یکی از مباحث اصلی نشست آنتالیاست.

روسیه به دلیل تحریم های غرب به خاطر الحاق بخشی از اوکراین و حمایت از جدایی خواهان شرق اوکراین، همچنین افت شدید قیمت نفت خام در بازارهای جهانی با مشکلات اقتصادی عمده ای دست به گریبان است. به گفته کارشناسان اقتصاد این کشور در سال جاری پنج در صد انقباض داشته است.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان نیز با کندی رشد اقتصادی رو به رو بوده و رشد اقتصادی آن کشور به ۷ درصد کاهش یافته است.

سیل مهاجران به اروپا معضلی است که در تازه ترین نشست سران اتحادیه اروپا در پایتخت مالت در روز پنجشنبه، مورد بررسی قرار گرفت و یکی از موضوع های اصلی برنامه نشست گروه ۲۰ خواهد بود.

XS
SM
MD
LG