لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

انتخابات شهرداری استانبول آغاز شد؛ قدرت‌آزمایی دوباره حزب اردوغان و حزب مخالف


پس از ابطال نتایج انتخابات شهرداری استانبول که حدود سه ماه پیش برگزار شده بود،‌ بار دیگر مردم استانبول برای انتخابات مجدد شهردار پای صندوق‌های رای رفتند.

انتخابات شهرداری استانبول از صبح روز یکشنبه ۲ تیرماه آغاز شده و تا ساعت پنج بعد از ظهر به وقت محلی ادامه دارد. بیش از ۱۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

دور پیشین انتخابات شهرداری استانبول «اکرم امام اوغلو»،‌ نامزد حزب جمهوریخواه خلق پیروز شد اما شورای عالی انتخابات ترکیه با فشار حزب حاکم و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور با پذیرش اعتراض حزب عدالت و توسعه ، نتایج این انتخابات را باطل اعلام کرد.

«بینالی ییلدریم» نامزد حزب عدالت و توسعه که نخست وزیر پیشین ترکیه بود،‌ بار دیگر با اکرم امام اوغلو رقابت می کند که با شعار«همه چیز بسیار زیبا می‌شود» به میدان آمده است.

حزب حاکم که در انتخابات شهرداری ها کرسی خود را در چند شهرهای بزرگ از جمله آنکارا و ازمیر از دست داده است،‌ در تلاش دارد تا قدرت سیاسی خود را به استانبول به عنوان قلب اقتصادی ترکیه بازگرداند.

از این انتخابات به عنوان انتخاباتی سرنوشت ساز برای حزب حاکم به رهبری اردوغان نام برده می‌شود. و برخی ها از «اکرم امام اوغلو» به عنوان رقیب اصلی رئیس جمهوری ترکیه یاد کرده‌اند. کسی که در انتخابات باطل شده ۱۱ فروردین امسال توانسته بود بعد از ۲۵ سال اردوغان و حزبش را در استانبول شکست دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG