لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

اردوغان دوباره پیروز شد


مقالهای از هلیل کاراولی در فارین افرز

رجب طیب اردوغان با کسب بیش از پنجاه درصد آراء از کشیده شدن انتخابات ترکیه به دور دوم پرهیز و دور دوم پنج ساله ریاست جمهوری خود را تضمین کرد. «حزب عدالت و توسعه» کرسی هایی را در مجلس از دست داد ولی اردوغان با تکیه بر حضور قوی «حزب حرکت ملی» اکثریت خود را حفظ کرد.

محرم اینجه، رهبر «حزب خلق جمهوریخواه»، اپوزیسیون اردوغان، کمی بیش از ۳۰ درصد آراء را کسب کرد. این بهترین نتیجه ای است که یک سوسیال دموکرات طی بیش از ۴۰ سال کسب کرده است. اینجه با انتقاد از منصفانه نبودن انتخابات پیروزی اردوغان را پذیرفت.

این انتخابات رهبران آینده ترکیه را روشن کرد. اردوغان غیر از اینجه در جناح چپ با مرال آکشنر، رهبر ملی گرایان جناح راست در «حزب خوب»، روبرو بود.

احزاب راست دهه ها است سیاست ترکیه را تحت الشعاع قرار داده اند. آخرین باری که یک حزب سوسیال دموکرات در انتخابات ترکیه پیروز شد، سال ۱۹۷۷ بود. جناح راست با نمایش مناقشه طبقاتی به عنوان یک جنگ فرهنگی از حمایت عموم مردم برخوردار شده است.

پیش از محرم اینجه، جریان چپ در ترکیه وارد بازی محافظه کاران شده و به جای این که حزب کشاورزان و کارگران و طبقه متوسط باشد، رویکردهای روشنفکرانه ای را در پیش گرفته بود.

به نظر می رسد اینجه از تاریخ درس گرفته است. او خود را «پسر انقلابی یک خانواده محافظه کار» توصیف می کند که در عین حال مسلمانی سنی است و در نماز جمعه حاضر می شود. او با روسری و خانواده هایی که فرزندان شان را به مدارس اسلامی می فرستند مشکلی ندارد. اینجه در کمپین های انتخاباتی از استفاده از واژه «سکولاریسم» پرهیز می کرد. این حرکات باعث شد اردوغان نتواند اینجه را نماینده نخبگان شهری توصیف کند. اینجه جنگ طبقاتی را به سلاحی علیه اردوغان بدل کرد و گفت او نماینده ثروتمندان است.

محرم اینجه همچنین با تابوشکنی دست همکاری به سوی کردهای ترکیه دراز کرد. او در کمپین انتخاباتی در دیاربکر «احترام» به کردها را وعده داد.

دموکراسی ترکیه به یک آلترناتیو قوی سوسیال دموکرات در برابر ناسیونالیسم نیاز دارد. اگر مناقشه ترک و کرد که عامل تهییج ملی گرایی جناح راست بوده است بر مسائل اجتماعی و طبقاتی ترکیه سایه بیاندازد، خودکامگی حتی در دوره پس از اردوغان هم ادامه خواهد یافت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG