لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۱

حزب اردوغان برای سومين بار در مسير حفظ قدرت پيش می رود


حزب اردوغان برای سومين بار در مسير حفظ قدرت پيش می رود
حزب اردوغان برای سومين بار در مسير حفظ قدرت پيش می رود

نتايج مقدماتی و غير رسمی از شمارش آرای انتخابات پارلمانی ترکيه حزب عدالت و توسعه را پيشتاز نشان می دهد

نتايج مقدماتی و غير رسمی انتخابات پارلمانی امروز ترکيه حاکی از آن است که حزب اسلام گرای نخست وزير برای سومين بار متوالی در مسير حفظ قدرت پيش می رود.

نتايج غير رسمی از شمارش ۲۱ درصد آرا نشان می دهد حزب حاکم عدالت و توسعه برهبری رجب طيب اردوغان با کسب بيش از ۵۴ درصد آرا پيشتاز است، و حزب اپوزيسيون جمهوريخواه خلق با کسب ۲۰ درصد آرا در مقام دوم است. خبرگزاری اناتولی می گويد حزب ناسيوناليست اقدام ملی، و ناسوناليست ها، هردو، تا کنون ۱۲ درصد آرا را کسب کرده اند.

گرچه هنوز زود است بتوان گفت حزب آقای اردوغان از اکثريت دو سوم آرا در پارلمان ۵۵۰ عضوی ترکيه، که می تواند به اين حزب برای تغيير در قانون اساسی مجوزی قانونی بدهد، برخوردار می شود يا نه. اما اين حزب با توجه به اقتصاد رو به رونق و ارتقای مقام ترکيه در صحنه جهانی اميدوار است به چنين اکثريتی دست يابد.

منتقدين آقای اردوغان می گويند هدف سياسی او کنترل بيشتر بر دولت از طريق شکل بخشيدن به يک دولت شبيه به دولت های متمرکز بر قدرت و اختيارات رياست جمهوری است.

بعضی از منتقدين می گويند آقای اردوغان همين حالا هم از قدرت سوء استفاده می کند و کشور را از نظام سکولار متکی بر جدائی دين از حکومت به سوی يک دولت بيشترمحافظه کار اسلامی سوق داده است.

گرچه رای گيری روز يکشنبه در شرايطی مسالمت آميز برگزار شد اما به گزارش خبرگزاری آناتولی پليس ۳۴ نفر را به اتهام تلاش برای وادار ساختن رای دهندگان به حمايت از ناسيوناليست های کرد، که با عنوان منفردين مبارزه می کردند، در استان های کردنشين جنوب شرقی کشور بازداشت کرد ه است.

XS
SM
MD
LG