لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

نخست وزير ترکيه اميدوار است برای سومين بار متوالی در قدرت باقی بماند


.
.

در ترکيه رای دهندگان امروز، يکشنبه، برای انتخاب پارلمانی به حوزه های رای گيری رفته اند که بنظر می رسد بتواند نخست وزير و حزب اسلام گرای وی را برای سومين دور متوالی در قدرت نگاه دارد.

حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طيب اردوغان، با توجه به اقتصاد رو به رونق و ارتقای مقام ترکيه در صحنه جهانی اميدوار است از اکثريت دوسوم آرای پارلمان، که تغيير در قانون اساسی را ممکن می سازد، برخوردار شود.

منتقدين آقای اردوغان می گويند هدف سياسی او کنترل بيشتر بر دولت از طريق شکل بخشيدن به يک دولت شبيه به دولت های متمرکز بر قدرت و اختيارات رياست جمهوری است.

بعضی از منتقدين می گويند آقای اردوغان همين حالا هم از قدرت سوء استفاده می کند و کشور را از نظام سکولار متکی بر جدائی دين از حکومت به سوی يک دولت بيشترمحافظه کار اسلامی سوق داده است.

(Oguz Kaan Salici)کانديدای حزب اپوزيسيون جمهوريخواه خلق می گويد دولت به گونه ای روزافزون تحمل پذيری انتقاد را از دست داده است.

(Volkan Bozkir) کاندايدای حزب حاکم می گويد قانون اساسی جديد به حقوق اقليت ها از جمله کردها ، که برای خودمختاری در شرق ترکيه می جنگند، احترام خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG