لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۲

رجب طیب اردوغان به عنوان رهبر حزب عدالت و توسعه انتخاب شد


حزب حاکم ترکیه دوباره رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کشور، را به عنوان رهبر این حزب انتخاب کردند.

بنا به گزارش واشنگتن پست، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه برای باری دیگر به عنوان رهبر حزب حاکم ترکیه موسوم به حزب عدالت و توسعه انتخاب شد. وی پیشتر عضو و رهبر این حزب بود اما براساس قانون اساسی قبلی ترکیه، برای ریاست جمهوری از آن استعفا داد. دو ماه پیش او قانون اساسی را تغییر داد و اکنون می تواند همزمان با ریاست جمهوری، رهبر حزب خود نیز باشد.

رجب طیب اردوغان که یکی از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه بشمار می رود، طی یک جلسه این حزب که در آن آقای اردوغان تنها نامزد برای ریاست حزب بود، با ۱۴۱۴ رأی موافق به عنوان رهبر حزب انتخاب شد.

آقای اردوغان پس از انتصاب به ریاست حزب عدالت و توسعه، ده ها هزار نفر در آنکارا، پایتخت ترکیه، را خطاب قرار داد و گفت پس از ۹۹۸ روز جدایی از حزبش دوباره با آن متحد شده است.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به کلیات برنامه اش برای آینده این حزب و انتخابات آتی آن که در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد گفت حزب عدالت و توسعه «تنها متعلق به کسانی که به آن رأی می دهند نیست بلکه حزبی است برای تمام ۸۰ میلیون شهروندان ما.»

پیروزی طرح پیشنهادی رجب طیب اردوغان در همه‌پرسی ماه گذشته که بنا به آن اختیارات رئیس جمهوری توسعه می یابد، به آقای اردوغان اجازه داده است تا بتواند با عضویت در یک حزب سیاسی کشور، سمت ریاست جمهوری و ریاست حزب را بطور همزمان به عهده بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG